Reklama

Armia i Służby

Wojna w Europie. Błaszczak: Polska nie może być bierna

Błaszczak żołnierze
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/Twitter

Europa nie jest wolna od pełnoekranowych konfliktów zbrojnych. Sytuacja w Ukrainie pokazuje, że wróg nie ma żadnych granic – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak. Jak przekazał, Polska nie może być bierna i pozostać w tyle za adwersarzem.

Reklama

Podczas inauguracji konferencji Cyber24Day gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DK WOC), odczytał list wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników. 

Reklama

Minister podkreślił, że obecnie wszystkie konflikty – w większym lub mniejszym stopniu – mają charakter „cyber”.  

„To nie jest spektakularna walka, ale ciągle prowadzona” – zaznaczył Mariusz Błaszczak. Dodał, że działania w cyberprzestrzeni mogą nieść ze sobą skutki porównywalne z wojną konwencjonalną.

Reklama

Czytaj też

Ze słów szefa MON wynika, że Europa nie jest wolna od pełnoskalowych konfliktów zbrojnych. Sytuacja w Ukrainie pokazuje, że wróg nie ma żadnych granic i może posunąć się bardzo daleko. 

Z tego względu Polska nie może pozwolić sobie na bierność i pozostanie w tyle za wrogami. Dotyczy to również cyberprzestrzeni. 

„DK WOC rozwija się i będzie nadal to robić” – zadeklarował Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że polscy cyberżołnierze to nie „wojsko przyszłości”, lecz osoby, które już teraz działają i bronią wojskowej infrastruktury RP. 

Czytaj też

Odnosząc się do zagrożenia w postaci cyberataków i wojny informacyjnej, minister stwierdził, że „człowiek jest najsłabszym elementem”. 

W związku z tym – zdaniem szef MON – należy postawić na nieustanne szkolenie i podnoszenie kompetencji, a także wymianę wiedzy i doświadczeń.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze