Reklama

Armia i Służby

Ukraińscy żołnierze oszukani. Fałszywe oferty noży taktycznych [WIDEO Z AKCJI]

żołnierz Ukraina wojna
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

W sieci krążyły oferty sprzedaży ręcznie robionych noży taktycznych. Zainteresowani nimi byli m.in. ukraińscy żołnierze, którzy zamawiali produkty i dokonywali za nie zapłaty. Nigdy ich jednak nie otrzymywali. Wojskowi padli ofiarą oszustwa.  

Reklama

Jak ustaliła ukraińska cyberpolicja, oszustem jest 38-letni mężczyzna, który wcześniej był karany. W ramach procederu tworzył reklamy w mediach społecznościowych, gdzie oferował na sprzedaż ręcznie robione noże taktyczne

Reklama

Aby „zamówić" produkt, konieczna była wpłata całej sumy. Po otrzymaniu środków, mężczyzna nie wywiązywał się z umowy i urywał kontakt z klientami. 

Czytaj też

Ofiarami żołnierze

Do tej pory śledczy ustalili, że ofiarami oszusta padło 5 żołnierzy ukraińskiej armii, znajdujący się obecnie w obszarze działań bojowych. Wysokość szkód wynosi ok. 70 tys. hrywien. 

Reklama

Funkcjonariusze policji przeszukali miejsce zamieszkania 38-latka. Zabezpieczyli dwa telefony komórkowe, laptopa oraz karty bankowe, które były wykorzystywane w procederze. Oszustowi grozi do 8 lat więzienia

Udostępniono film z policyjnych czynności (dalsza część artykułu pod wideo):

YouTube cover video
Film z czynności ukraińskiej policji.

To nie jedyny przykład

Omawiana wyżej sprawa to kolejny przykład oszustwa, którego ofiarami padają przedstawiciele ukraińskiego wojska. Innym rodzajem przestępczych działań mogą być fałszywe oferty sprzedaży sprzętu wojskowego i amunicji. Schemat? Ten sam. 

Jak informowaliśmy, 19-letni mieszkaniec obwodu sumskiego stworzył w mediach społecznościowych profile sklepów. Warunkiem nabycia wystawionych na „sprzedaż" produktów było dokonanie pełnej płatności za pośrednictwem określonych kanałów bankowych. Po otrzymaniu środków kontakt z klientami urywał się.

Więcej na ten temat piszemy w materiale: Amunicja i sprzęt na sprzedaż. Ukraińscy wojskowi zostali oszukani.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama