Reklama

Armia i Służby

Amunicja i sprzęt na sprzedaż. Ukraińscy wojskowi zostali oszukani

wojna ukraina
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Ukraińscy wojskowi i ich bliscy padli ofiarą nielegalnego procederu, polegającego na defraudacji pieniędzy pod pozorem sprzedaży amunicji oraz sprzętu wojskowego przez internet.

Reklama

Ukraińska cyberpolicja informuje, że organizatorem akcji był 19-letni mieszkaniec obwodu sumskiego. Stworzył profile sklepów ze sprzętem i amunicją wojskową na portalach społecznościowych. 

Reklama

W celu ukrycia nielegalnej działalności, młody mężczyzna regularnie udostępniał pozytywne komentarze na ich temat. Wykorzystywał do tego fikcyjne konta. Aby zbudować zasięgi, sięgał również po płatne reklamy. 

Warunkiem nabycia wystawionych na „sprzedaż" produktów było dokonanie pełnej płatności za pośrednictwem określonych kanałów bankowych. Po otrzymaniu środków kontakt z klientami urywał się. 

Reklama

Czytaj też

Oszukali wojskowych. Grożą im lata więzienia

Mężczyzna zaangażował w proceder dwóch mieszkańców Winnicy. „Mieli za zadanie otwieranie rachunków w różnych instytucjach bankowych, na które trafiały środki z oszustwa" – podaje cyberpolicja. Utworzone konta służyły również do redystrybucji pieniędzy.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcy oszukali 62 osoby, w tym ukraińskich wojskowych i ich bliskich. Łączna kwota strat poniesionych w wyniku procederu wynosi ponad 500 tys. hrywien. 

Funkcjonariusze przeszukali mieszkania sprawców w obwodzie sumskim i winnickim. Zabezpieczono telefony, tablety i karty bankowe. Mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama