Reklama

Armia i Służby

Płace w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości. Ile może zarobić cyberpolicjant?

cbzc
Autor. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości/cbzc.policja.gov.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ogłosiło w ubiegłym tygodniu rozpoczęcie otwartej rekrutacji dla osób, które nie są funkcjonariuszami. Do tej pory prowadzono jedynie nabór wewnętrzny. Na jakie zarobki może liczyć cyberpolicjant?

Reklama

Obecnie w CBZC ma pracować 351 funkcjonariuszy, którzy zostali zwerbowani do nowej jednostki w ramach wewnętrznej rekrutacji. Jednak to nie koniec: w przyszłym roku ma dołączyć kolejnych 500 cyberpolicjantów, a w 2025 roku w Biurze liczba etatów docelowo powinna wynosić 1800.

Reklama

Dlatego Komendant CBZC nadindp. Adam Cieślak ma przed sobą spore wyzwanie – teraz musi zachęcić osoby „z cywila” do wstąpienia do policji. W odróżenieniu od innych pionów, tutaj najważniejsza jest jednak nie wiedza ogólna i sprawność fizyczna (cyberpolicjanci nie przechodzą testów z tego zakresu), a wiedza informatyczna.

Wymagania dla chętnych do założenia munduru

Kandydat do CBZC musi m.in. posiadać polskie obywatelstwo; nieposzlakowaną opinię; nie był nigdy skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe; korzysta z pełni praw publicznych; posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe; ma odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych; daje rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych; posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej, jeżeli podlega kwalifikacji wojskowej.

Reklama

Czytaj też

Konieczne są badania psychologiczne, psychofizjologiczne, przejście rozmowy kwalifikacyjnej, komisji lekarskiej oraz postępowanie sprawdzające.

Ile zarobi cyberpolicjant?

Wynagrodzenie cyberpolicjanta składa się z: wynagrodzenia zasadniczego (zależnego od grupy zaszeregowania), dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i dodatku za stopień.

W CBZC miesięczne uposażenie to świadczenie nie niższe niż 70 proc. i nie wyższe niż 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów. Cyberpolicjanci otrzymują też dodatki w wysokości od 4 do 9 tys. złotych za swoją pracę.

Dodatkowe świadczenie w CBZC
Dodatkowe świadczenie w CBZC
Autor. Katarzyna Głowacka/ Grupa Defence24

Jako warunki socjalne, które miałyby zachęcić do służby w cyberpolicji wskazano:

Warunki socjalne dla cyberpolicjantów
Warunki socjalne dla cyberpolicjantów
Autor. Katarzyna Głowacka/ Grupa Defence24

Policja jako argumenty za złożeniem podania do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podaje:

Cyberpolicjant na służbie
Cyberpolicjant na służbie
Autor. Katarzyna Głowacka/ Grupa Defence24

Zarobki przedstawiają się następująco:

  • kursant:
Zarobki polskiego cyberpolicjanta - kursant
Zarobki polskiego cyberpolicjanta - kursant
Autor. Katarzyna Głowacka/ Grupa Defence24
  • policjant:
Zarobki polskiego cyberpolicjanta
Zarobki polskiego cyberpolicjanta
Autor. Katarzyna Głowacka/ Grupa Defence24

Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, wyliczał w Sejmie, że obecnie w Biurze prowadzonych jest 270 postepowań, z czego 58 podjętych w ramach samodzielnych prac CBZC po 1 lipca.

Na funkcjonowanie CBZC w kolejnych 10 latach przeznaczonych zostanie 4,5 mld złotych. Otwarcie nowej siedziby zaplanowano na lata 2024-2025.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze