Reklama

Armia i Służby

Ofiary Pegasusa na Węgrzech pozywają rząd i NSO Group

Autor. Sam Moqadam/ Unsplash

Sześć węgierskich ofiar Pegasusa, reprezentowanych przez HCLU, pozywa do sądu rząd Orbana i izraelską firmę NSO Group, produkującą oprogramowanie szpiegowskie Pegasus w związku ze zhakowaniem ich telefonów.

Reklama

Węgierska Unia Swobód Obywatelskich złożyła pozew przeciwko węgierskiemu rządowi i NSO Group w tym kraju, w Izraelu i w UE - poinformowała ta organizacja. To efekt odkrycia dokonanego w ramach globalnego śledztwa Project Pegasus i późniejszych doniesień, że rząd Viktora Orbana wykorzystał program do szpiegowania dziennikarzy i aktywistów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Niedopuszczalne jest, aby działania służb bezpieczeństwa narodowego, które z konieczności są prowadzone w tajemnicy, stały się narzędziem opresji, a nie środkiem ochrony obywateli" – powiedział Ádám Remport z HCLU. HCLU jest węgierskim strażnikiem praw człowieka, działającym niezależnie od partii politycznych, państwa i jego instytucji.

Jak pisaliśmy, na łamach CyberDefence24.pl na liście ofiar Pegasusa na Węgrzech opublikowanej przez izraelski dziennik Haaretz znaleźli się:

Daniel Németh - węgierski fotoreporter zajmujący się relacjami dotyczącymi prezydenta Viktora Orbána i elit kraju, dwa z jego telefonów zostały zainfekowane w 2021 r. Direkt36, współpracujący z Citizen Lab i Amnesty's Security Lab, potwierdził ten fakt.

Zoltán Pava - były węgierski polityk, obecnie wydawca opozycyjnego serwisu informacyjnego, również został zainfekowany przez Pegasusa w marcu i maju 2021 roku.

Adrien Beauduin -  student gender studies na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim na Węgrzech, miał zainfekowany telefon po tym, jak został aresztowany w proteście przeciwko polityce Orbána.

Szabolcs Panyi - dziennikarz z Direkt36, który był partnerem w Projekcie Pegasus, został kilkakrotnie zainfekowany w 2019 roku. Potwierdziła to Amnesty w ramach globalnego śledztwa.

Andras Szabó - dziennikarz śledczy z Direkt36, telefon Szabó był wielokrotnie infekowany w 2019 roku. Potwierdzenia tego dokonała Amnesty w ramach globalnego śledztwa.

Brigitta Csikász - węgierska dziennikarka zajmująca się tematyką kryminalną, telefon Csikász został zainfekowany w 2019 roku - co potwierdziły Direkt36 i Amnesty.

Czytaj też

Węgierscy dziennikarze zaatakowani oprogramowaniem szpiegującym Pegasus planują podjąć kroki prawne przeciwko państwu węgierskiemu i izraelskiej firmie NSO, która produkuje to narzędzie.

Przełomowa współpraca

Projekt Pegasus ujawnił zeszłego lata, że analizy kryminalistyczne urządzeń mobilnych wykazały, że wielu dziennikarzy w kraju było celem Pegasusa. Projekt Pegasus to przełomowa współpraca ponad 80 dziennikarzy i dziennikarek z 17 organizacji medialnych z 10 krajów, koordynowana przez Forbidden Stories, przy wsparciu technicznym Amnesty International.

Inwazyjne oprogramowanie szpiegujące pozwala operatorowi przejąć kontrolę nad urządzeniem mobilnym celu, uzyskać dostęp do wszystkich danych - nawet z szyfrowanych aplikacji do przesyłania wiadomości oraz włączyć nagrywanie dźwięku lub wideo. Program (przynajmniej w teorii) jest przeznaczony tylko do użytku przeciwko terrorystom i innym przestępcom, ale Projekt Pegasus ujawnił, że Węgry są jednym z wielu krajów, w których to narzędzie było nadużywane.

Od kilku tygodni opisujemy także na bieżąco kulisy użycia Pegasusa w Polsce.

Czytaj też

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama