Reklama

Armia i Służby

Nowy sprzęt w hiszpańskim wojsku. Sprawdził się w Mali

themis
Fot. Milrem Robotics (@MilremR)/Twitter

Hiszpańska armia odebrała pierwszy bezzałogowy pojazd THeMIS. Jego producentem jest jedna z wiodących firm w Europie, zajmująca się systemami autonomicznymi i robotami. Maszyna sprawdziła się w wymagających warunkach podczas operacji w Mali. Korzystają z niej państwa NATO.

Estońska firma Milrem Robotics, będąca czołowym europejskim producentem robotów i systemów autonomicznych, dostarczyła hiszpańskiemu wojsku pierwszy bezzałogowy pojazd naziemny THeMIS. Odbyło się to na podstawie kontraktu przyznanego przez Dyrekcję Uzbrojenia i Materiałów resortu obrony.

Czytaj też

W oficjalnym komunikacie wydanym w związku ze sprawą czytamy, że THeMIS został nabyty w ramach programu Scorpion, który uruchomiono na początku 2021 r. Jego celem jest ocena możliwości bezzałogowych pojazdów naziemnych.

THeMIS sprawdził się już w 12 krajach, w tym 7 członkach NATO, jako solidny, wszechstronny i niezawodny system. Cieszymy się, że Hiszpania została 13 państwem, które będzie korzystało z THeMIS-a (...) do budowy swoich możliwości w zakresie systemów autonomicznych i robotów.
Kuldar Väärsi, dyrektor generalny Milrem Robotics

Resort obrony Hiszpanii wskazuje, że pojazd pozwoli przyspieszyć prowadzone testy i „inne działania badawczo-rozwojowe”, aby podnieść innowacyjność tamtejszej armii.

Czytaj też

Producent deklaruje, że THeMIS jest zdolny do wykonywania wielu zadań i został stworzony z myślą o wspieraniu żołnierzy. W jaki sposób? Może stać się środkiem transportu sprzętu lub też zostać przekształcony w zdalnie sterowaną uzbrojoną jednostkę.

THeMIS Mali
Estońskie siły w Mali korzystały z pojazdów THeMIS.
Fot. Ambassador Jonatan Vseviov (@vseviov)/Twitter

Pojazd Milrem Robotics był wykorzystywany podczas operacji w Barkhane w Mali. Wówczas pokonał 1200 km w wymagającym terenie oraz trudnych warunkach atmosferycznych. THeMIS wykonywał zadania przez ponad 330 godzin.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze