Armia i Służby
Nowy sprzęt w hiszpańskim wojsku. Sprawdził się w Mali
Hiszpańska armia odebrała pierwszy bezzałogowy pojazd THeMIS. Jego producentem jest jedna z wiodących firm w Europie, zajmująca się systemami autonomicznymi i robotami. Maszyna sprawdziła się w wymagających warunkach podczas operacji w Mali. Korzystają z niej państwa NATO.
Estońska firma Milrem Robotics, będąca czołowym europejskim producentem robotów i systemów autonomicznych, dostarczyła hiszpańskiemu wojsku pierwszy bezzałogowy pojazd naziemny THeMIS. Odbyło się to na podstawie kontraktu przyznanego przez Dyrekcję Uzbrojenia i Materiałów resortu obrony.
Czytaj też
W oficjalnym komunikacie wydanym w związku ze sprawą czytamy, że THeMIS został nabyty w ramach programu Scorpion, który uruchomiono na początku 2021 r. Jego celem jest ocena możliwości bezzałogowych pojazdów naziemnych.
THeMIS sprawdził się już w 12 krajach, w tym 7 członkach NATO, jako solidny, wszechstronny i niezawodny system. Cieszymy się, że Hiszpania została 13 państwem, które będzie korzystało z THeMIS-a (...) do budowy swoich możliwości w zakresie systemów autonomicznych i robotów.
Kuldar Väärsi, dyrektor generalny Milrem Robotics
Resort obrony Hiszpanii wskazuje, że pojazd pozwoli przyspieszyć prowadzone testy i „inne działania badawczo-rozwojowe”, aby podnieść innowacyjność tamtejszej armii.
Live demo of the #THeMIS Combat #UGV with #FNHerstal's #deFNder® Medium at #eurosatory22. pic.twitter.com/LVcwMJsbyL
— Milrem Robotics (@MilremR) June 14, 2022
Czytaj też
Producent deklaruje, że THeMIS jest zdolny do wykonywania wielu zadań i został stworzony z myślą o wspieraniu żołnierzy. W jaki sposób? Może stać się środkiem transportu sprzętu lub też zostać przekształcony w zdalnie sterowaną uzbrojoną jednostkę.
Pojazd Milrem Robotics był wykorzystywany podczas operacji w Barkhane w Mali. Wówczas pokonał 1200 km w wymagającym terenie oraz trudnych warunkach atmosferycznych. THeMIS wykonywał zadania przez ponad 330 godzin.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany