Reklama

Armia i Służby

Royal Navy z nowym okrętem. „Pozostać potęgą na morzu”

XV Patrick Blackett
Autor. Royal Navy/www.royalnavy.mod.uk

Brytyjska marynarka wojenna otrzymała nowoczesny okręt, który ma sprawić, że Royal Navy wciąż będzie uznawana za jedną z potęg na morzu.

Reklama

Holenderski koncern zbrojeniowy Damen Shipyards Group dostarczył brytyjskiej marynarce wojennej 270-tonowy okręt, który jest przeznaczony do testowania, a następnie wdrażania innowacyjnych systemów autonomicznych i innych nowoczesnych technologii.

Reklama
Przypłynięcie tego statku to kluczowy moment dla zdolności NavyX do dostarczania produktów dla Royal Navy.
Płk Tom Ryall, dowódca NavyX
Reklama

Jednostka dotarła w zeszłym tygodniu do bazy w Portsmouth.

Czytaj też

Ku czci fizyka

Mówimy o zmodyfikowanej wersji 42-metrowego Damen FCS 4008. To pierwszy raz, kiedy holenderska stocznia dostarczyła okręt bezpośrednio do Royal Navy – podkreśla C4isrnet.

Jak wskazuje brytyjska marynarka, okręt został nazwany XV Patrick Blackett na cześć fizyka, służącego w Royal Navy w trakcie I wojny światowej. Za swoje osiągnięcia w 1948 r. otrzymał Nagrodę Nobla (fizyka).

Czytaj też

W zależności od potrzeb

Jednostka będzie wykorzystywana przez specjalistów marynarki, zajmujących się innowacjami i eksperymentami – NavyX. Ich zadaniem jest sprawdzenie nowoczesnych rozwiązań i możliwie jak najszybsze ich wdrożenie.

„Okręt z pięcioosobową załogą (...) będzie można dostosowywać na potrzeby określonych eksperymentów, w tym testów dronów, statków autonomicznych czy podejmowania decyzji przez sztuczną inteligencję” – podkreśla Royal Navy.

Czytaj też

Utrzymać potencjał marynarki

XV Patrick Blackett pozwoli ekspertom na przeprowadzenie prób na morzu. Głównym celem jest usprawnienie operacji marynarki tak, aby Wielka Brytania wciąż znajdowała się w czołówce działań wojennych w tej domenie konfliktu.

XV Patrick Blackett (...) ma zapewnić, że Wielka Brytania pozostanie jedną z potęg na morzu.
Royal Navy

Z czasem jednostka ma zostać włączona do ćwiczeń prowadzonych przez Royal Navy oraz NATO.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama