Reklama

Armia i Służby

6G dla wojska. Pentagon wykłada blisko 2 mln dolarów

us army
Fot. @USArmy/Flickr/CC BY 2.0

Departament Obrony USA rozpoczął projekt dotyczący sieci 6G dla armii. Inicjatywa ma przyspieszyć badania nad innowacyjnymi technologiami w tym obszarze. Udział w niej wezmą uniwersytety i przemysł. 

W ramach programu Pentagonu „Innovate Beyond 5G” (IB5G) rozpoczęto trzy nowe projekty. Stanowią kontynuację wysiłków Departamentu w zakresie technologii nowoczesnych sieci, nazwanych „5G-to-NextG”.

„To żywotny interes władz federalnych” – podkreślił w komunikacie dr Sumit Roy, dyrektor programu IB5G.

Czytaj też

Blisko 2 mln dolarów

Jedną z nowych inicjatyw jest „Open 6G”. Zaangażowane w nią są podmioty z sektora przemysłowego i akademickiego, a głównym celem jest przyspieszenie badań nad rozwiązaniami 6G typu Open RAN. 

W praktyce będzie służyć jako centrum rozwoju, testów i integracji technologii wojskowych, wspierając rządową inicjatywę „NextG”, która realizuje zadania związane z siecią szóstej generacji. Pentagon przeznaczy 1,77 mln dol. na to przedsięwzięcie. 

Czytaj też

Nowe oblicze wojska

Działania podejmowane przez Departament Obrony USA pokazują, że pomimo iż wchodzimy do ery 5G, Amerykanie myślą już, co będzie dalej. Pracując nad siecią szóstej generacji chcą nadawać ton wyścigowi technologicznemu, mając na uwadze potencjał jednego z głównych rywali, jakim są Chiny. 

Rozwijanie kolejnych innowacji sprawi, że zobaczymy nowe odsłony sił zbrojnych i konfliktów. Już teraz widzimy, jak technologia odmieniła wojsko. Wystarczy wskazać na m.in. autonomiczne pojazdy, bezzałogowce, zaawansowane pociski. A w perspektywie jest sztuczna inteligencja, biotechnologia czy wspomniane 6G.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze