Armia i Służby
Młodzi zasilają wojsko. Błaszczak: to szansa dla Polski
„Wojska Obrony Cyberprzestrzeni to jeden z najważniejszych komponentów naszego bezpieczeństwa” – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak w trakcie uroczystości wręczenia sztandaru wojskowemu liceum. „Wszystko przed wami. Możliwość rozwoju, zdobycia wiedzy i umiejętności (…). Dla Polski jest to szansa, że dzięki waszemu zaangażowaniu będzie bezpieczniejsza” – zwrócił się do uczniów minister.
8 października br. miało miejsce wręczenie sztandaru Wojskowemu Liceum Ogólnokształcącego Informatycznemu im. Polskich Kryptologów w Warszawie. Uroczystość odbyła się na placu Marszałka Józefa Piłsudzkiego z udziałem ministra obrony narodowej. W trakcie wydarzenia przeprowadzono również ślubowanie Kadetów Pierwszego Rocznika.
Po przybyciu na miejsce Mariusza Błaszczaka Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski złożył meldunek o gotowości pododdziałów i dokonał ich przeglądu.
Następnie odczytano Akt Ufundowania Sztandaru i odbyło się uroczyste wbicie gwoździ do drzewca sztandaru przez ministra Mariusza Błaszczaka, gen. Jarosława Mikę (Dowódca Generalny RSZ), gen. bryg. Tomasza Dominikowskiego oraz gen. bryg. Karola Molendę (Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni).
Dowódca @CyberWojska, gen. bryg. @MolendaKarol podczas uroczystości wręczenia sztandaru #WOLI dokonał symbolicznego wbicia gwoździa honorowego do drzewca sztandaru. pic.twitter.com/2GALKMRKfh
— Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska) October 8, 2022
Czytaj też
Cyberwojska będą się dynamicznie rozwijać
„To bardzo ważna chwila w historii Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, ponieważ Ci młodzi ludzie, którzy kształcą się w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym w przyszłości będą żołnierzami Wojska Polskiego. Będą służyli w DK WOC” – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości na Planu Piłsudzkiego w Warszawie.
Minister przypomniał, że w 2018 r. razem z Tomaszem Zdzikotem rozpoczęli budowę polskich cyberwojsk. Rok później pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę w wojskowym liceum informatycznym, a w 2021 r. powstał cały komponent WOC.
„Jak ważna to (Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni) część Sił Zbrojnych RP niech świadczy to wszystko, co dzieje się wokół nas. O bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni trzeba skutecznie zabiegać i robią to żołnierze WOC” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.
Jak przekazał, polskie cyberwojska dynamicznie się rozwijają. Zadeklarował, że w najbliższych latach sytuacja się nie zmieni, dzięki m.in. kolejnym absolwentom wojskowych liceów i uczelni, zasilających szeregi DK WOC.
Czytaj też
„Dobra szkoła”
„Cieszę się, że jest tak wielu chętnych do nauki w liceum (Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie – red.)” – mówił w trakcie uroczystości szef resortu obrony.
Wskazał na wysoki poziom maturzystów wojskowego liceum. Uzyskali oni średni wynik z matematyki na poziomie 95 proc., przy 66 proc. w skali Polski.
„Widzimy, jak dobra jest to szkoła” – zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak.
Dodał, że liceum współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną (WAT), na której także zwiększono liczbę miejsc na kierunkach studiów z m.in. kryptologii i cyberbezpieczeństwa.
„Pierwszych 25 maturzystów opuściło w tym roku liceum: 17 zaczęło studia w WAT, 2 w Lotniczej Akademii Wojskowej i 6 osób na uczelniach cywilnych” – przekazał szef MON-u.
Czytaj też
Szansa dla Polski
Minister zwrócił się także bezpośrednio do uczniów wojskowego liceum.
„Wszystko przed wami. Możliwość rozwoju, zdobycia wiedzy i umiejętności, to szansa, którą dla was stworzyliśmy. A dla Polski jest to szansa, że dzięki waszemu zaangażowaniu będzie bezpieczniejsza” – stwierdził.
Po przemienieniu szefa MON złożono wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Całą uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany