Reklama

Armia i Służby

Kryzys na granicy nie gaśnie. Szef MON: „żołnierze są poddawani dezinformacji”

Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana/Twitter

„Żołnierze Wojska Polskiego oprócz tego, że muszą mierzyć się z falą nielegalnej migracji i prowokacjami białoruskich służb, są poddawani dezinformacji” – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do działań hybrydowych wymierzonych w nasz kraj ze strony Białorusi oraz Rosji. Jak ocenił, kryzys graniczny to idealne środowisko do tworzenia fake newsów.

Reklama

Podczas konferencji w gmachu Akademii Sztuki Wojennej z okazji inauguracji kampanii „#fejkoodporni”, minister Mariusz Błaszczak jednoznacznie ocenił, że „dezinformacja to jedno z największych współczesnych zagrożeń”. Wskazał, że jest bardzo niebezpieczna i może wyrządzać szkody porównywalne – przyjmując odpowiednią skalę – do działań konwencjonalnych. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Szef MON podkreślił, że atak hybrydowy na Polskę ze strony reżimu Łukaszenki, to wyzwanie dla całego kraju. Stanowi równocześnie doskonałe środowisko do tworzenia fake newsów i siania dezinformacji. „W związku z tym żołnierze Wojska Polskiego oprócz tego, że muszą mierzyć się z falą nielegalnej migracji i prowokacjami białoruskich służb, są poddawani dezinformacji” – zaznaczył. 

Przemówienie szefa MON podczas konferencji w gmachu ASzWoj.
Przemówienie szefa MON podczas konferencji w gmachu ASzWoj.
Autor. Akademia Sztuki Wojennej / YouTube

Czytaj też

Bądźmy #fejkoodporni

„Moim zadaniem jako ministra obrony jest dbałość o bezpieczeństwo Polski, zarówno w wymiarze militarnym jak i informacyjnym” – mówił Mariusz Błaszczak. Dodał, że w rosyjskiej doktrynie dezinformacja jest bardzo ważnym elementem, dlatego też resort podjął działania, którym celem jest przeciwstawienie się temu zagrożeniu. W związku z tym powołano Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej przy Akademii Sztuki Wojennej oraz ogłoszono kampanię „#fejkoodporni". 

Czytaj też

„Naszym zadaniem jest stworzenie mechanizmów, które pozwolą na odróżnienie informacji prawdziwych od fałszywych. Wspomniana kampania jest skierowana do żołnierzy Wojska Polskiego, ale i całej opinii publicznej. Pamiętajmy o charakterze tego zagrożenia” – wskazał szef MON. 

Czytaj też

Podczas wydarzenia odbyła się również prezentacja wyników badania przeprowadzonego przez Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej. Materiał na podstawie raportu jest dostępny pod linkiem: „ Region przygraniczny najbardziej narażony na dezinformację”.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Troll leśny

    Mają być #fejkoodporni? to niech przestaną oglądać telewizję, a co najmniej TVP ;)

  2. bmc3i

    Ale na czym polega ta dezinformacja wobec polskich żolnierzy na granicy?

Reklama