Armia i Służby

Kryzys na granicy nie gaśnie. Szef MON: „żołnierze są poddawani dezinformacji”

Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana/Twitter

„Żołnierze Wojska Polskiego oprócz tego, że muszą mierzyć się z falą nielegalnej migracji i prowokacjami białoruskich służb, są poddawani dezinformacji” – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do działań hybrydowych wymierzonych w nasz kraj ze strony Białorusi oraz Rosji. Jak ocenił, kryzys graniczny to idealne środowisko do tworzenia fake newsów.

Podczas konferencji w gmachu Akademii Sztuki Wojennej z okazji inauguracji kampanii „#fejkoodporni”, minister Mariusz Błaszczak jednoznacznie ocenił, że „dezinformacja to jedno z największych współczesnych zagrożeń”. Wskazał, że jest bardzo niebezpieczna i może wyrządzać szkody porównywalne – przyjmując odpowiednią skalę – do działań konwencjonalnych. 

Czytaj też

Szef MON podkreślił, że atak hybrydowy na Polskę ze strony reżimu Łukaszenki, to wyzwanie dla całego kraju. Stanowi równocześnie doskonałe środowisko do tworzenia fake newsów i siania dezinformacji. „W związku z tym żołnierze Wojska Polskiego oprócz tego, że muszą mierzyć się z falą nielegalnej migracji i prowokacjami białoruskich służb, są poddawani dezinformacji” – zaznaczył. 

Przemówienie szefa MON podczas konferencji w gmachu ASzWoj.
Fot. Akademia Sztuki Wojennej / YouTube

Czytaj też

Bądźmy #fejkoodporni

„Moim zadaniem jako ministra obrony jest dbałość o bezpieczeństwo Polski, zarówno w wymiarze militarnym jak i informacyjnym” – mówił Mariusz Błaszczak. Dodał, że w rosyjskiej doktrynie dezinformacja jest bardzo ważnym elementem, dlatego też resort podjął działania, którym celem jest przeciwstawienie się temu zagrożeniu. W związku z tym powołano Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej przy Akademii Sztuki Wojennej oraz ogłoszono kampanię „#fejkoodporni". 

Czytaj też

„Naszym zadaniem jest stworzenie mechanizmów, które pozwolą na odróżnienie informacji prawdziwych od fałszywych. Wspomniana kampania jest skierowana do żołnierzy Wojska Polskiego, ale i całej opinii publicznej. Pamiętajmy o charakterze tego zagrożenia” – wskazał szef MON. 

Czytaj też

Podczas wydarzenia odbyła się również prezentacja wyników badania przeprowadzonego przez Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej. Materiał na podstawie raportu jest dostępny pod linkiem: „ Region przygraniczny najbardziej narażony na dezinformację”.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze (2)

  1. Troll leśny

    Mają być #fejkoodporni? to niech przestaną oglądać telewizję, a co najmniej TVP ;)

  2. bmc3i

    Ale na czym polega ta dezinformacja wobec polskich żolnierzy na granicy?

Czytaj także