Reklama

Armia i Służby

Delegacja MON w DKWOC. Rozmowy o przyszłości dowództwa

polska mon wojsko dkwoc cezary Tomczyk Stanisław Wziątek
Cezary Tomczyk i Stanisław Wziątek w DKWOC (Legionowo).
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL)/X

Delegacja MON, na czele z Cezarym Tomczykiem, odbyła wizytę w dowództwie polskich cyberwojsk. Z generałami rozmawiano m.in. o przyszłości cybersił RP.

Reklama

W minioną środę (tj. 10 stycznia br.) w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) odbyło się spotkanie na krajowym wysokim szczeblu. Do Legionowa udali się przedstawiciele Ministerstwa Obrony NarodowejCezary Tomczyk (Sekretarz Stanu MON) oraz Stanisław Wziątek (Podsekretarz Stanu MON). 

Reklama
mon polska wojsko polskie cezary Tomczyk Stanisław Wziątek dkwoc
Wizyta Cezarego Tomczyk i Stanisława Wziątka w DKWOC (Legionowo).
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/X
Reklama
    Reklama

    Wojsko pokazało, co posiada

    Reklama

    Dowódca polskich cyberwojsk gen. dyw. Karol Molenda ugościł rządowych delegatów, a w trakcie wizyty pokazano im infrastrukturę DKWOC. Zaprezentowano m.in. systemy informatyczne oraz Security Operations Center i Network Operations Center

    „Naszą siłą są doświadczeni specjaliści oraz nowoczesne i unikalne technologie, które dziś miałem okazje zaprezentować” – przekazał generał, odnosząc się do wizyty Cezarego Tomczyka i Stanisława Wziątka w Legionowie.

    Reklama
      Reklama

      O przyszłości dowództwa

      Reklama

      Podczas spotkania omówiono m.in. zadania realizowane przez cyberżołnierzy oraz – jak podaje DKWOC – kolejne etapy rozwoju dowództwa. Na czym miałyby polegać? Nie ujawniono szczegółów w tej sprawie. 

        Generał: mamy motywację do wytężonej pracy

        Sam fakt odbycia delegacji i rozmów na temat przyszłości polskich cybersił pokazuje, że ich służba jest dostrzegana na najwyższym politycznym szczeblu

        Reklama

        „Cieszę się, że działania DKWOC zostają dostrzeżone. To oznacza, że nasze dotychczasowe wysiłki i zaangażowanie w budowaniu bezpiecznej cyberprzestrzeni Polski dają odpowiednie efekty, a to motywuje do dalszej wytężonej pracy” – skomentował sprawę gen. dyw. Karol Molenda. 

        dkwoc mon wojsko polskie
        Wspólne zdjęcie przedstawicieli MON z reprezentantami DKWOC.
        Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/X

        Wicepremier odwiedził cyberwojska

        Z kolei w czwartek 11 stycznia br. w Legionowie zjawił się wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Przedstawiciel Rady Ministrów zapoznał się ze specyfiką służby polskich cyberwojsk. W trakcie rozmów z Dowódcą omówił m.in. kwestię wspólnych inicjatywy na rzecz wzmacniania cyberbezpieczeństwa naszego kraju.

        Reklama
          Reklama

          Czym jest DKWOC?

          Reklama

          Przypomnijmy, że DKWOC to specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych RP, który jest odpowiedzialny za zagwarantowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, uznanej oficjalnie przez NATO za piątą domenę operacyjną (obok lądu, powietrza, wody i kosmosu). Dowództwo posiada zdolności do realizowania działań w pełnym spektrum: defensywne, ofensywne, rozpoznawcze.

          Zobaczcie wszystkie materiały z naszego o cyberwojsku RP: Wojsko, jakiego nie znacie.

          Reklama
            Reklama

            Polska jest celem. Wojsko czuwa

            Reklama

            O ich skuteczności niech świadczy fakt, że do tej pory w Polsce nie odnotowano żadnego poważnego cyberataku, który miałby wpływ na np. funkcjonowanie państwa czy obiektu strategicznego, przeprowadzonego przez grupy powiązane z państwem. A skala wrogiej aktywności znacząco wzrosła od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

            Na ten temat rozmawialiśmy z m.in. płk Łukaszem Jędrzejczakiem, Zastępcą Dowódcy DKWOC oraz szefem CSIRT MON. Efekty możecie zobaczyć poniżej:

            Reklama

            #YT[ videoId: GtzJCum1VSo | description: Rozmowa z płk Łukaszem Jędrzejczakiem (wypowiedź z kwietnia 2023 r.). ] 

            Rosyjski wywiad zdemaskowany

            Polskie cyberwojska mają swoje zasługi również, jeśli chodzi o neutralizowanie operacji prowadzonych przez prorosyjskie grupy. Wystarczy wspomnieć o ujawnieniu kampanii wywiadu wojskowego GRU, której celem były m.in. podmioty publiczne i prywatne w naszym kraju. 

            Reklama

            Szczegóły sprawy znajdziecie pod linkiem: Wojsko Polskie ujawnia wrogą operację.

              Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

              Reklama
              Reklama

              Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

              Materiał sponsorowany

              Komentarze

                Reklama