Reklama

Armia i Służby

Bezpieczeństwo Polski. Powołanie DKWOC to "strzał w dziesiątkę"

molenda andrzejczak wojsko
Na pierwszym planie od lewej: gen. bryg. Karol Molenda (DKWOC) i gen. Rajmund Andrzejczak (SG WP).
Autor. CyberDefence24.pl

„Powołanie Komponentu Wojsk Ochrony Cyberprzestrzeni i policyjnego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości było strzałem w dziesiątkę. Są to fundamenty budowania bezpieczeństwa państwa” - przekazał w rozmowie z PAP wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Jarosław Krajewski (PiS).

Reklama

Posłowie na - jak zwykle - tajnym posiedzeniu zapoznali się ze stanem zabezpieczeń strategicznych systemów teleinformatycznych w sektorze militarnym, finansów i bankowości, gospodarki, energetyki oraz administracji.

Reklama

"Szef resortu cyfryzacji Janusz Cieszyński, wiceminister ON Marcin Ociepa, przedstawiciele Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego a także policji przedstawili ich ocenę sytuacji w kraju pod względem cyberbezpieczeństwa" - mówił Krajewski w rozmowie z PAP po czwartkowym posiedzeniu komisji.

Ocenił, że "powołanie Komponentu Wojsk Ochrony Cyberprzestrzeni i policyjnego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości było strzałem w dziesiątkę. Są to fundamenty budowania bezpieczeństwa państwa w cyberprzestrzeni" - dodał.

Reklama
YouTube cover video
Gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, w rozmowie z CyberDefence24.pl mówi o utworzeniu cyberwojsk RP.

Czytaj też

Dodatki dla specjalistów

Według wiceprzewodniczącego pozytywnymi działaniami, które skłaniają specjalistów do pracy w państwowych służbach przeciwdziałających zagrożeniom w cyberprzestrzeni było wprowadzenie tzw. świadczenia teleinformatycznego, czyli dodatków do wynagrodzenia dla osób zajmujących się bezpieczeństwem systemów informatycznych.

W jego ocenie cały sektor zwalczania zagrożeń informatycznych stał się i jest obecnie atrakcyjnym miejscem pracy i służby również dla młodych ludzi posiadających umiejętności komputerowe.

Wskazał, że jego zdaniem coraz lepiej wygląda współpraca służb specjalnych z organami i instytucjami państwa oraz operatorami infrastruktury krytycznej odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo systemów informatycznych.

Czytaj też

Wojna w Ukrainie

"Również w cyberprzestrzeni datą radykalnego zwiększenia zagrożeń był 24 lutego 2022 r. Internet stał się strefą oddziaływania dla służb specjalnych, które działają poniżej progu wojny - czyli zagrożeń o charakterze hybrydowym" - powiedział wiceprzewodniczący komisji. To m.in. stosowanie dezinformacji, socjotechnik, czy odziaływania psychologicznego - wyjaśnił.

Zaznaczył, że z czwartkowych informacji przekazanych komisji wynika, iż ważnym elementem przeciwdziałania i zwalczania zagrożeń jest szybkie działanie osób, które przekazują sygnał o ewentualnych incydentach w sieciach teleinformatycznych odpowiednim służbom.

"Skuteczność reakcji jest zależna od szybkości zgłoszenia do policji, służb specjalnych, czy wojska zarówno przez zwykłych obywateli, tak jak i wyspecjalizowanych operatorów czuwających nad pracą sieci firmowych" - podkreślił Krajewski.

Posłowie zapoznali się też z proponowanymi zmianami w prawie, które ułatwiłyby zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni - dodał.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    To na pewno żart.

Reklama