Reklama

#CyberWojska Łotwy - odpowiedź na ataki Rosji

Łotwa stała się jednym z głównych celów rosyjskich operacji w cyberprzestrzeni. Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest rozwój narodowych zdolności obronnych.
Łotwa stała się jednym z głównych celów rosyjskich operacji w cyberprzestrzeni. Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest rozwój narodowych zdolności obronnych.
Autor. dr Aleksander Olech

Położona tuż przy granicy z Rosją i jednoznacznie wspierająca Ukrainę, Łotwa stała się jednym z głównych celów wrogich operacji w cyberprzestrzeni. Odpowiedzią jest rozwój narodowych zdolności obronnych, w tym unikalna struktura: ochotnicza jednostka cyberobrony w Gwardii Narodowej. Choć Łotwa nie posiada osobnego dowództwa cyber, skutecznie buduje kompetencje w oparciu o współpracę cywilno-wojskową i aktywny udział w inicjatywach NATO.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba cyberataków na Łotwę wzrosła o 40%, a ataki na infrastrukturę krytyczną – aż czterokrotnie. W II kwartale 2024 roku odnotowano największą liczbę incydentów w ciągu ostatnich dwóch lat. Aż 16% wszystkich rosyjskich cyberataków w UE w 2022 roku skierowano właśnie przeciwko Łotwie.

W odpowiedzi na eskalację zagrożeń, 20 czerwca 2024 roku łotewski parlament uchwalił Ustawę o Cyberbezpieczeństwie, która powołała Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (działające od 1 września). Dokument uzupełnia Narodowa Strategia Bezpieczeństwa 2023-2026, przyjęta w marcu 2023 roku.

Reklama

Historia i ewolucja jednostek cyber

Choć Łotwa nie posiada odrębnych cyberwojsk, od 2013 roku działa Jednostka Cyberobrony Gwardii Narodowej (Cyber Defence Unit – CDU). Początkowo złożona głównie z wolontariuszy – specjalistów IT – uzyskała pełną gotowość operacyjną w 2018 roku. W 2020 wprowadzono system selekcji kandydatów, a w 2024 roku zapowiedziano przekształcenie CDU w strukturę batalionową, zintegrowaną ze zdolnościami walki elektromagnetycznej.

Równolegle funkcjonuje także MilCERT – Wojskowy Zespół Reagowania na Incydenty, który działa od 2018 roku i wspiera siły zbrojne oraz instytucje cywilne.

Czytaj też

Reklama

Aktualne cyberzdolności

MilCERT podlega bezpośrednio sekretarzowi stanu Ministerstwa Obrony i współpracuje z krajowym CERT.LV. Wspiera sektor obronny w analizie incydentów oraz planowaniu działań prewencyjnych.

Struktura CyberWojsk Łotwy.
Struktura CyberWojsk Łotwy.
Autor. dr Aleksander Olech

Główne zadanie CDU to wsparcie Sił Zbrojnych w czasie pokoju, kryzysu i wojny w zakresie bezpieczeństwa systemów IT. Jednostka przeprowadza testy infrastruktury krytycznej, wspiera instytucje cywilne, uczestniczy w ćwiczeniach Locked Shields i projektach NATO (VCISC, PESCO CRRT).

CDU jest częścią Gwardii Narodowej i liczy kilkuset specjalistów – choć dokładna liczba pozostaje niejawna. W latach 2023-2026 Ministerstwo Obrony przeznaczyło ponad 20,5 mln euro na rozwój systemu cyberbezpieczeństwa.

Łotewski model cyberobrony opiera się na elastyczności, współpracy cywilno-wojskowej i wysokim zaangażowaniu ekspertów. Brak klasycznego dowództwa cyber nie oznacza słabości – Gwardia Narodowa, MilCERT i nowe struktury batalionowe tworzą funkcjonalny system obronny. W warunkach ciągłej presji ze strony Rosji, Łotwa pokazuje, że nawet mniejsze państwo może skutecznie odpowiadać na zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Autorzy: dr A. Olech, P. Makowiec, D. Kwaśniewska, G. Urbańska, K. Markiewicz, Z. Sadowska, M. Kucharski

Czytaj też

CyberDefence24.pl - Digital EU Ambassador

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama