Reklama

Armia i Służby

Co zmieni Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni? „Za tą decyzją powinny iść kolejne”

We wtorek powołano Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (WOC), a dotychczasowy dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) gen. bryg. Karol Molenda został powołany na Dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Co zmienia ten krok dla obrony polskiej cyberprzestrzeni? „To tylko formalna decyzja. Ale za nią powinny iść kolejne” – komentuje dla CyberDefence24.pl dr Łukasz Olejnik, niezależny badacz i konsultant cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka we wtorek powołano Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To ważny krok w procesie tworzenia Sił Zbrojnych RP, które odpowiadają za obronę cyberprzestrzeni. Więcej o szczegółach tej decyzji piszemy w tekście.

Reklama

Olejnik: „Za tą decyzją powinny iść kolejne”

Zapytaliśmy dr Łukasza Olejnika, niezależnego badacza i konsultanta cyberbezpieczeństwa, byłego doradcę cyberwojny w Międzynarodowym Komitecie Czerwonego Krzyża w Genewie, o ocenę decyzji dotyczącej powołania Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Reklama

Jego zdaniem to „bardzo pozytywna decyzja i dobry krok”. Dodaje, że „warto zauważyć, iż zrewidowano rok na gotowość operacyjną z 2024 r. na 2025 r. ( chodzi o osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej, wskazywana data obejmuje koniec 2024 roku i początek 2025 roku - red.) Być może to urealnienie. Ważne, żeby zdolności sukcesywnie się rozwijały” – stwierdza.

Jednocześnie podkreśla, że według niego, ogłoszenie we wtorek przez ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka powołania Dowództwa Komponentu WOC to „tylko formalna decyzja, ale za nią powinny iść kolejne”. „W którą stronę ma iść ta inicjatywa oraz jakie możliwości ma mieć ta formacja. Czyli, co jest naszym celem i za co ma płacić podatnik?” – zaznacza.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni – zadania

O koncepcji Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni pisaliśmy wielokrotnie. Proces ich tworzenia rozpoczął się w lutym 2019 roku, kiedy to Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zatwierdził „Koncepcję organizacji i funkcjonowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni”.

WOC są przeznaczone do prowadzenia pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni - obronnych, rozpoznania i aktywnych działaniach ofensywnych. Dzięki temu możliwe stanie się zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa w tej domenie operacyjnej, jaką - zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku - jest cyberprzestrzeń.

Czytaj też

W projekcie ustawy o Obronie Ojczyzny zawarto zapisy o utworzeniu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jak informowaliśmy, do zadań WOC ma należeć: realizowanie programów rozwoju Sił Zbrojnych; programowanie, planowanie, organizowanie, prowadzenie oraz nadzorowanie prowadzenia szkoleń będących we właściwości Dowódcy Komponentu WOC na rzecz podległych jednostek wojskowych i związków organizacyjnych, komórek organizacyjnych resortu obrony narodowej, a także instytucji, organów i podmiotów; planowanie oraz organizowanie mobilizacyjnego i operacyjnego rozwinięcia oraz użycia WOC; budowa, utrzymanie oraz ochrona infrastruktury i informacji w cyberprzestrzeni; prowadzenie działań i operacji w cyberprzestrzeni; zapewnienie wsparcia operacji militarnych prowadzonych przez Siły Zbrojne oraz operacji w układzie sojuszniczym i koalicyjnym; współpraca z innymi organami i podmiotami w sprawach związanych z obronnością państwa; zarządzanie i przeprowadzanie kontroli podległych jednostek wojskowych i związków organizacyjnych.

Czytaj też

Podkreślono jednocześnie, że istotnym jest, by WOC posiadały zdolności i uprawnienia do prowadzenia pełnego spektrum działań w domenie cyberprzestrzeni, ponieważ dotychczas obowiązująca ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa z 5 lipca 2018 roku nie gwarantuje „właściwej ochrony kluczowych systemów i infrastruktury dla interesu państwa”. Wynika to z faktu, że działania obronne realizowane są post factum – dopiero po wykryciu cyberzagrożenia. To właśnie dlatego komponent WOC ma realizować zadania nie tylko w formie reaktywnej, ale także proaktywnej ochrony (stałe rozpoznawanie narzędzi, technik, motywacji i procedur potencjalnych przeciwników) i aktywnej obrony (rozpoznawanie potencjalnych zagrożeń, niepożądanych działań w cyberprzestrzeni, działania wyprzedzające).

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama