Armia i Służby
Gen. bryg. Karol Molenda: Tworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni to ewolucja, a nie rewolucja
„Od początku podchodziliśmy do tego procesu jako do pewnej ewolucji, a nie rewolucji. Dlatego została opracowana koncepcja utworzenia WOC, podzielona na szereg etapów. Pierwszy miał na celu skonsolidowanie wszystkich kompetencji, zasobów intelektualnych w jednym miejscu i to się odbyło: powstało NCBC. Kolejnym etapem jest utworzenie dowództwa WOC oraz jednostek poziomu taktycznego i to – mam nadzieję – będzie miało miejsce na początku 2022 roku” – mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i pełnomocnik MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni wspólnie z Departamentem Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Narodowej organizuje III edycję konkursu o Nagrodę im. Mariana Rejewskiego. Jego wyniki poznamy 16 grudnia br. To konkurs dla autorów prac inżynierskich, licencjackich i magisterskich oraz rozpraw doktorskich, które dotyczyły cyberbezpieczeństwa i kryptologii. Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach: na najlepszą pracę inżynierską, licencjacką i magisterską oraz w drugiej kategorii – na najlepszą rozprawę doktorską. Zgłoszenia mógł dokonać wyłącznie autor pracy.
Gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i pełnomocnik MON ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni stwierdza, że dzięki konkursowi NCBC może przedstawić się jako atrakcyjne miejsce pracy i służby. To trzecia edycja konkursu, a wśród pracowników NCBC są laureaci poprzednich edycji.
„Z drugiej strony możemy zapoznać się z wynikami badań w pracach, które podlegają ocenie, zwracać uwagę na ich innowacyjność, ale również na fakt, jak mogą one wpływać na bezpieczeństwo i obronność państwa. To też robimy” – stwierdza gen. bryg. Karol Molenda.
Dodaje, że współpraca z Departamentem Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Narodowej, współorganizatorem konkursu, jest dla nich kluczowa także przy budowie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, których tworzenie struktur trwa od 2019 roku.
„W 2019 roku podjęto decyzję o budowaniu struktur związanych z cyberbezpieczeństwem. Te zasoby należy skonsolidować i pod jednym >>dachem<< skupić cały potencjał intelektualny związany z cyberbezpieczeństwem, kryptologią i informatyką. Przez te lata budowaliśmy Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, tworząc jednocześnie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, ale też musieliśmy się zmagać z szeregiem trudności, jakie pojawiły się po drodze” – wskazuje gen. bryg. Karol Molenda.
Warto przeczytać: #CyberMagazyn: Wojsko Polskie potrzebuje specjalistów, nie typów „macho” [WYWIAD]
W rozmowie z serwisem tłumaczy, że jednym z zadań utworzonego niedawno Departamentu Cyberbezpieczeństwa w MON jest wspieranie NCBC.
„Celem jest wspieranie nas, usuwanie przeszkód, by cyberbezpieczeństwo w MON było rozwijane w sposób efektywny, dlatego współpraca jest kluczowa. Stąd cieszę się, że resort obrony podjął decyzję, by Departament powstał i byśmy razem budowali cyberbezpieczeństwo w Ministerstwie Obrony Narodowej, ale także poza nim” – ocenia Molenda.
Kolejny etap tworzenia WOC
W listopadzie opublikowano projekt ustawy o obronie Ojczyzny. Zgodnie z projektem, ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca 2022 roku. Zakłada ona usankcjonowanie na poziomie ustawowym Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
„Od początku podchodziliśmy do tego procesu jako do pewnej ewolucji, a nie rewolucji. Dlatego została opracowana koncepcja utworzenia WOC, podzielona na szereg etapów. Pierwszy etap miał na celu skonsolidowanie wszystkich kompetencji, zasobów intelektualnych w jednym miejscu i to się odbyło: powstało NCBC. Kolejnym etapem jest utworzenie dowództwa WOC oraz jednostek poziomu taktycznego i to – mam nadzieję – będzie miało miejsce na początku 2022 roku” – informuje dyrektor NCBC portal CyberDefence24.pl
Polecamy: #CyberMagazyn: Powstaną Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Sprecyzowano cele
Kluczowy aspektem w budowie WOC mają być odpowiednie kadry. „To ogromne wyzwanie byśmy pozyskali odpowiednich specjalistów, przekonali ich by z nami współpracowali, dla nas służyli z flagą na ramieniu. Oczywiście to ogromne wyzwanie nie tylko dla nas, ale dla całego świata. Obecnie jest niedobór specjalistów na rynku. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej, nie czekając aż pojawią się eksperci, uruchomił szereg projektów, mających na celu wykształcenie czy zbudowanie kompetencji osób, które zwiążą się z resortem obrony nardodowej” – podsumowuje gen. bryg. Karol Molenda.
Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni już wcześniej podjęło działania, by przygotować ekspertów potencjalnie zainteresowanych wstąpieniem do WOC. Takim projektem jest choćby program „CYBER.MIL z klasą”, w ramach którego w 16 szkołach średnich w całej Polsce mogą uczyć się młodzi, chcący kształcić się w branży cyberbezpieczeństwa.
Materiał powstał we współpracy z NCBC.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Jurek
A jakie płace proponujecie pracownikom cywilnym?