Reklama

Armia i Służby

"Rz": Cyberpolicja z poślizgiem

kajdanki policja śledztwo
Autor. Lubuska Policja

Mimo wysokich zarobków i prestiżu nowemu Centralnemu Biuru Zwalczania Cyberprzestępczości brakuje ludzi, a także sukcesów - podaje „Rzeczpospolita”.

Reklama

Gazeta przypomina, że nowa służba, powstała w styczniu tego roku, zastąpiła działające w komendzie głównej i w komendach wojewódzkich piony do walki z cyberprzestępczością. Podkreśla, że choć policjanci i cywile są kuszeni wysokimi pensjami, to dotąd w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) udało się zatrudnić tylko 351 funkcjonariuszy, czyli o kilkanaście mniej niż w rozwiązanych wydziałach, oraz 34 osoby cywilne.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ponadto - donosi "Rz" - całkowita reorganizacja policyjnej „cyber” spowodowała, że dziś w kraju nie ma kto prowadzić tego typu spraw.

Dziennik zaznacza, że po dziewięciu miesiącach nowe Biuro faktycznie wciąż jest w fazie formowania – dopiero w lipcu zlikwidowano „stare” wydziały „cyber” w komendach wojewódzkich i chętnych ściągnięto do centrali w Warszawie. Mimo dobrych zarobków (stały dodatek od 70 do 130 proc. średniej policyjnej płacy) wielu policjantów z kraju, którzy w ramach dawnych struktur ścigali hakerów i oszustwa w sieci, odmówiło przejścia. A informatyków z rynku elitarne biuro nie przyciągnęło - wskazuje "Rz".

Według planu do 2025 r. CBZC ma liczyć 1800 specjalistów. Zdaniem policjantów, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita", to nierealne.

Nie ma chętnych?

Jak powiedział gazecie jeden z policjantów, funkcjonariusze z dawnych pionów „cyber” z terenu nie garną się do nowego Biura, bo najpierw nie znali warunków, potem zniechęciło ich to, że konkursy na naczelników wygrywali ludzie z prestiżowego CBŚP, ale nieznający się na cyberprzestępczości.

W efekcie - pisze "Rz" - policjanci z województw, rozpracowujący dotąd np. oszustwa w sieci, przeszli do innych pionów – zwalczania przestępstw gospodarczych czy kryminalnych. Według informatorów gazety, do centrali nowego Biura nie poszli uważani za jednych z najlepszych w branży IT policjanci z Opola czy Kielc.

Ilu funkcjonariuszy?

W czerwcu br. w pierwszym wywiadzie jakiego udzielił mediom - w rozmowie z CyberDefence24.pl - nadinp. Adam Cieślak mówił, że pierwsza tura rekrutacji przebiegała tylko dla policjantów - dokumenty złożyło prawie 900 osób, a po ich analizie do rozmów przystąpiło prawie 650 osób, z czego z obecnego pionu cyber – z wydziałów Komend Wojewódzkich, Komendy Stołecznej i biura cyber Komendy Głównej Policji – ponad 320, które przystąpiły do postępowania kwalifikacyjnego. Z tego zakwalifikowało się blisko 70 proc. policjantów – powiedział nam wtedy.

Aby zakwalifikować się do służby w CBZC, trzeba posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych.

Jak opisywaliśmy , w projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok - przyjętej przez rząd - po raz pierwszy pojawia się nie tak dawno utworzone Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Na jego działalność w przyszłym roku ma zostać przeznaczonych nieco ponad 160 mln złotych.

Poprosiliśmy Zespół Prasowy CBZC o odniesienie się do informacji "Rz". Odpowiedź opublikujemy, jak tylko ją otrzymamy.

Czytaj też

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama