Reklama

Armia i Służby

Amerykanie przeszkolili Ukraińców

ukraina usa
Autor. U.S. Army Europe/Flickr/Domena publiczna

Ukraińscy specjaliści wzięli udział w szkoleniu organizowanym przez amerykańskich Marines. Scenariusz zakładał cyberatak na ambasadę jednego z państw NATO.  Zespół CERT-UA został nagrodzony. 

Reklama

Cztery zespoły Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) brały udział w szkoleniu z zakresu cyberbezpieczeństwa – Quantico Cyber Eagle. Wydarzenie organizowane przez Korpus Piechoty Morskiej USA odbyła się pod koniec marca w ośrodku CYBER RANGES Technology w Quantico (Wirginia, USA). 

Reklama

Jak wskazuje SSSCIP, celem inicjatywy było „wyszkolenie elitarnych cyberspecjalistów zdolnych do przeprowadzania zaawansowanych operacji obronnych". Wszystko odbywało się w ramach specjalistycznego środowiska, symulującego „stale zmieniające się zagrożenia".

Czytaj też

Atak na ambasadę kraju NATO

Scenariusz szkolenia, w którym uczestniczyło 11 zespołów, zakładał wrogi cyberatak prowadzony przez rosyjskie służby specjalne wymierzony w ambasadę jednego z państw NATO. Dzięki temu specjaliści biorący udział w wydarzeniu mieli okazję zmierzyć się w kontrolowanych warunkach z wymagającym wyzwaniem. To pozwoliło im przećwiczyć procedury, sprawdzić swoje umiejętności i zdobyć cenne doświadczenie, zwłaszcza w sytuacji wojennej rzeczywistości Ukrainy. 

Reklama

Oleksandr Potii, zastępca szefa SSSCIP, przekazał, że jego specjaliści osiągnęli bardzo dobre wyniki. „Zespół CERT-UA zdobył nawet Quantico Cyber Eagle Trophy" – zaznaczył. 

Czytaj też

Ukraiński mur

Wrogie cyberataki są dla Ukrainy codziennością. Tamtejsi specjaliści nieustannie muszą stawiać czoła cyberoperacjom prowadzonym przez m.in. ugrupowania powiązane z rosyjskimi służbami specjalnymi. Wśród ich celów znajdują się np. obiekty infrastruktury krytycznej i administracja publiczna. 

cyberataki zbrodnie wojnne Rosji
Autor. CyberDefence24.pl/Facebook

Pomimo licznych prób, jak na razie nie doszło do poważnego incydentu, który miałby strategiczny wpływ na przebieg wojny. To pokazuje, że ukraiński cyfrowy mur nie został obalony pod naporem ataków ze strony prorosyjskich podmiotów. Skąd taka jakość cyberobrony naszego sąsiada?

Wszystko dzięki systematycznemu rozwojowi cyberbezpieczeństwa. Intensywnie na tym polu Kijów zaczął działać od 2014 r., kiedy to Rosja uderzyła na Krym. Wówczas pojawiły się poważne cyberataki, które doprowadziły m.in. do lokalnego blackoutu w obwodzie iwanofrankiwskim. W reakcji Ukraina zaczęła szkolić specjalistów, budować zespoły i rozwijać niezbędną infrastrukturę. 

W kontekście inwazji z 24 lutego 2022 r. kluczową rolę odegrało wsparcie, jakie Kijów otrzymał od partnerów. Amerykanie jeszcze przed bezpośrednim uderzeniem Rosji wzmocnili ukraińskie sieci i systemy, wiedząc, co się szykuje. Wykrywano m.in. podatności i luki, aby odpowiednio wcześniej je zlikwidować i uniemożliwić ich wykorzystanie przez wroga.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama