Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wicepremier Ukrainy: Dziś podstawą silnego państwa jest mocna cyberinfrastruktura

Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy
Autor. President.gov.ua/ Wikimedia Commons/ CC BY 4.0

„Ukraińskie cyberbezpieczeństwo budują czynniki takie, jak: rozwój infrastruktury firm telekomunikacyjnych, migracja danych do chmury oraz aplikacja Diia” – wskazał minister transformacji Ukrainy, Mychajło Fedorow.

Reklama

W piątek w Warszawie w Google for Startups Campus odbył się panel Tech Emering Europe Advocates. Podczas wydarzenia została zaprezentowana przemowa ministra transformacji cyfrowej Ukrainy, Mychajło Fedorowa, a po niej nastąpiła rozmowa Andrew Wróbla z Yegorem Dubynskyim, wiceministrem tego samego resortu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Fedorow: Silna cyberinfrastruktura podstawą

Wicepremier, minister transformacji cyfrowej Ukrainy, Mychajło Fedorow powiedział m.in. o tym, że dziś podstawą silnego państwa jest stworzenie silnej cyberinfrastruktury.  „Silne cyberbezpieczeństwo, rozwój infrastruktury firm telekomunikacyjnych, migracja danych do chmury oraz aplikacja Diia" – wymieniał czynniki budujące ukraińskie cyberbezpieczeństwo.

„Dzięki aplikacji można rozpocząć biznes, płacić podatki czy nawet raportować obecność rosyjskich jednostek na terenie Ukrainy" – dodał minister, wskazując że z aplikacji korzysta prawie 20 milionów obywateli Ukrainy.

Autor. Michał Górski (CyberDefence24)

Czytaj też

Dubynskyi: Od 2014 jesteśmy w stanie cyberwojny

Po przemowie ministra Fedorowa, rozpoczęła się rozmowa Andrew Wróbla z ministrem Yegorem Dubynskyim. Jednym z tematów było radzenie sobie państwa z rosyjską inwazją. „Od 2014 roku znajdujemy się w stanie cyberwojny. Od lat cyberbezpieczeństwa było bardzo ważne dla naszego państwa. Dziś chcemy, aby nie tylko ono stanowiło rdzeń naszego systemu. Chcemy też mocniej skupić się na ochronie danych" – stwierdził.

W rozmowie kontynuowano wątek aplikacji Diia. Jak zauważył minister Dubynskyi, aplikacja ma umożliwiać stworzenie silniejszego połączenia „pomiędzy państwem a obywatelami".

„Uczyniliśmy z niej super-aplikację na smartfony. Diia to obecnie 14 e-dokumentów i 26 usług świadczonych przez państwo" – mówił Dubynskyi.

Minister Dubynskyi mówiąc o sukcesie aplikacji wspomniał o pomocy sojuszników. Wśród nich wymienił Estonię oraz Polskę. „Pierwszy raz w historii doświadczyliśmy reintegracji e-dokumentów każdego z krajów [Polski i Ukrainy] na oficjalnym poziomie" – mówił.

Czytaj też

Współpraca z UE

W rozmowie pojawił się wątek planów na przyszłość. Jak wskazał Dubynskyi, kolejnym krokiem jest stworzenie aplikacji „jeszcze bardziej dostępnej dla biznesu". Celem ma być zmniejszenie biurokracji, a pośrednim efektem ma też być zmniejszenie korupcji.

Dubynskyi zwrócił również uwagę na potrzebę dalszej współpracy z Unią Europejską. „Świat cyfrowy nie ma granic, musimy się bronić razem i razem walczyć z cyberzagrożeniami" – podsumował.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama