Reklama

Armia i Służby

Agent KGB w wojsku USA? Kompromitacja Stanów Zjednoczonych

kgb us coast guard
Autor. Government’s Submission of Photographs in Support of Motion to Detain Defendants Without Bail/dokumenty sądowe / U.S. Coast Guard (@USCG)/Twitter / CyberDefence24.pl

67-letni Walter Glenn Primrose przez 20 lat służył w Straży Przybrzeżnej USA. Przez ten czas nikt nie zorientował się, że mężczyzna używał skradzionej tożsamości zmarłego dziecka. To samo dotyczy jego żony. Oboje mogą mieć związki z rosyjskim KGB.

Reklama

Walter Glenn Primrose i Gwynn Darle Morrison (małżeństwo, oboje mający 67 lat) są oskarżeni o realizowanie tajnego planu, w ramach którego przez dziesięciolecia ukrywali się pod nie swoimi nazwiskami. Dopuścili się kradzieży tożsamości.

Reklama

Jak informuje Daily Beast, mężczyzna w 2016 r. odszedł ze służby w Straży Przybrzeżnej (spędził tam 20 lat). Następnie pracował na stacji powietrznej amerykańskiej Straży na Hawajach.

Czytaj też

Tożsamość zmarłych niemowląt

Walter Glenn Primrose urodził się w Teksasie, z kolei Gwynn Darle Morrison w Wirginii. Oboje uczęszczali do tej samej szkoły średniej w Port Lavaca w Teksasie. Studiowali również razem na uczelni w Nacogdoches (do 1979 r.). Pobrali się rok później.

Reklama

Według śledczych w 1987 r. małżeństwo ukradło tożsamość zmarłych amerykańskich niemowląt. 67-latkowie zdobyli ich akty urodzenia i stali się odpowiednio: Bobby'im Edwardem Fortem oraz Julie Lyn Montague. Zgodnie z dokumentacją sądową uzyskaną przez Daily Beast, od tamtej pory para popełniała przestępstwa.

Dokumenty sądowe dotyczące sprawy.
Dokumenty sądowe dotyczące sprawy.
Autor. Skarga karna/dokumenty sądowe USA

Pierwszym z niemowląt był chłopczyk, który urodził się w lipcu w 1967 r. w Dallas. Zmarł kilka miesięcy później – w październiku – na skutek uduszenia. Z kolei dziewczyna przyszła na świat rok później – 1968 r. – w Teksasie. Również nie doczekała swoich pierwszych urodzin. Niemowlęta pochowano na cmentarzach oddalonych od siebie o 14 mil.

(Nie)normalne życie

Skradziona tożsamość nie przeszkadzała małżeństwu żyć normalnie. Uzyskali prawo jazdy, dowody tożsamości, numery ubezpieczenia społecznego itd. Wszystko pod fałszywymi nazwiskami: Fort i Montague.

Co więcej, para ponownie wzięła ślub. Tak, pod nieprawdziwymi nazwiskami. Ceremonia miała miejsce 8 sierpnia 1988 r. w Teksasie – wynika z dokumentów sądowych.

Sześć lat później mężczyzna (wówczas miał 39 lat) dołączył do Straży Przybrzeżnej USA. Co ważne, zaczął pełnić służbę, pomimo że w rzeczywistości nie powinien ze względu na przekroczenie o 8 lat maksymalnego wieku zaciągu. Jak to się stało?

Otóż, Bobby Fort (tożsamość, pod którą się ukrywał) był młodszy i miał jedyne... 27 lat. W ten sposób spędził tam kolejne 20 lat.

Czytaj też

Do pewnego momentu

Według śledczych Walter Glenn Primrose w latach 1996-2016 złożył wniosek o co najmniej pięć amerykańskich paszportów na nazwisko Fort. Otrzymał je.

Jego małżonka dostała co najmniej trzy paszporty na nieswoje nazwisko.

Wszystko zaczęło się „sypać”, gdy w 2018 r. para złożyła wniosek o wojskowe świadczenia zdrowotne (oczywiście jako Fort i Mantague).

Mundury KGB

Zdaniem prokuratorów małżeństwo posunęło się o krok dalej w swoich oszustwach. Podejrzani mieli posługiwać się także innymi imionami, na co wskazuje przejęta przez śledczych korespondencja.

Zebrany materiał pokazuje również, że jeden z bliskim współpracowników 67-latka mieszkał w Rumunii w czasach ZSRR.

Jednak najbardziej niepokojące jest zdjęcia, które śledczy skonfiskowali. Pokazują one rezydencję oskarżonych, kilka lat wcześniej, a na jej tle Primrose i jego żonę w mundurach... KGB.

Autor. Dokumenty sądowe USA

Jan Neumann, były oficer kontrwywiadu FSB, który uciekł do USA w 2008 roku, podkreślił w rozmowie z Daily Beast, że tak skuteczna kradzież tożsamości wymaga „specjalnych umiejętności”.

„Co ich do tego skłoniło? Kto ich tego nauczył? I po co?” – zastanawiał się Neumann.

Zdjęcia oskarżonych w mundurach KGB, skonfiskowane przez śledczych.
Zdjęcia oskarżonych w mundurach KGB, skonfiskowane przez śledczych.
Autor. Government’s Submission of Photographs in Support of Motion to Detain Defendants Without Bail / dokumenty sądowe

Zbyt duże zagrożenie

Para znajduje się w areszcie a prokuratura nie wyraża zgody, aby mogli wyjść na wolność do czasu procesu, ponieważ „są zbyt niebezpieczni”.

W argumentacji stwierdzono, że Walter Glenn Primrose jako technik awioniki Straży Przybrzeżnej USA posiada wysokie kwalifikacje i zdolności w zakresie m.in. elektronicznej komunikacji i po opuszczeniu aresztu mógłby potajemnie przekazywać informacje innym.

Autor. Dokumenty sądowe USA

Małżeństwo jest jak na razie oskarżone o spisek mający na celu popełnienie przestępstwa wymierzonego w Stany Zjednoczone, składanie fałszywych oświadczeń na wnioskach paszportowych oraz kradzież tożsamości.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (2)

  1. gdyby.

    Polowanie na czerwonych jak za Markatego. Czyli wykryli ich w 2018 a teraz publikują. Widać taka potrzeba

  2. Ryszard53

    Zastanawia mnie bezwład FBI. Albo proponują coś ukryć/przykryć albo nie oglądają filmów szpiegowskich od lat 60 XX wieku. Jak widać nie tylko w Polsce służby mają w D ciążące na nich obowiązki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reklama