Reklama

Technologie

6G do 2030 roku. Czas zacząć działać

Autor. Bicanski/pixnio.com/CC0

„Wczesna komercjalizacja 6G może mieć miejsce ok. 2030 roku” – ocenia Samsung, wskazując, że już teraz należy m.in. zająć się kwestią częstotliwości dla tej technologii. Zdaniem koncernu, każdy regulator powinien przygotować polityki dotyczące widma 6G.

Reklama

W Białej Księdze dotyczącej zakresu 6G i wyników badań nad tą technologią, Samsung wskazuje, że branża pracuje nad siecią szóstej generacji, by mogła zostać wdrożona ok. 2030 roku

Reklama

Aby sprostać oczekiwaniom, gigant współpracuje z przemysłem, organami regulacyjnymi i środowiskiem akademickim z całego świata. Koncern chce zrealizować globalną „Wizję 6G” i tym samym przynieść korzyści użytkownikom we wszystkich regionach. 

Eksperci koncernu wskazują, że systemy komunikacji mobilnej z czasem ewoluują. Kiedyś przełomowe było 3G, potem 4G, teraz 5G. Jednak nadchodzi nowa generacja – 6G. Tego typu cykl – od prac badawczych do pierwszych wdrożeń – zajmuje mniej więcej dekadę. 

Reklama

Z tego względu „wczesna komercjalizacja 6G może mieć miejsce ok. 2030 roku” – ocenia Samsung. Aby to było możliwe, widmo powinno być gotowe przed tą datą.

Każde pokolenie robiło duży krok naprzód i wprowadziło nowoczesne technologie w celu zwiększenia wydajności sieci i urządzeń, by wzbogacać usługi.
Samsung, Biała Księga dot. zakresu 6G

Czytaj też

„Ultra” pasmo

Samsung tłumaczy, że 6G stoi przed ogromnym wyzwaniem: przegonić 5G, z którego już teraz korzysta ok. 7 mld ludzi, a 500 mld urządzeń działa w oparciu o tę technologię. W celu osiągnięcia ambitnego celu niezbędne jest nowe widmo w zakresie od 1 GHz do poniżej 1 THz, poza istniejącymi niskimi, średnimi i wysokimi pasmami. 

„Wyzwanie związane z przepustowością bezprzewodową zawsze istnieje. Obecnie badane są cele tej wydajności dla 6G, aby umożliwić konsumentom najwyższą jakość usług” – czytamy w Białej Księdze. Mowa tu o m.in. mobilnym hologramie, co może wymagać szybkości transmisji danych do 1 Tbps. W związku z tym technologia 6G wymaga „ultra szerokości ciągłego pasma” od setek MHz do dziesiątek GHz.

„W odpowiedzi na te potrzeby Samsung proponuje rozważenie wszystkich dostępnych pasm dla technologii 6G: od niskiego pasma poniżej 1 GHz, poprzez średnie pasmo z zakresu 1-24 GHz, aż do wysokiego z zakresu 24-300 GHz” – wskazuje koncern. 

Zabezpieczyć pasma dla 6G

Eksperci giganta zwracają uwagę na kwestię zabezpieczenia nowych pasm dla komercyjnych wdrożeń 6G. Wynika to z faktu, że 5G cały czas będzie wykorzystywane w momencie rozpoczęcia wdrażania sieci szóstej generacji. 

Pasmo środkowe z zakresu 7-24 GHz jest kandydatem mogącym zapewnić szybszą transmisję danych i rozsądny zasięg. Pasmo subterahercowe (sub-THz) z zakresu 92-300 GHz jest rozważane do obsługi ultraszybkiej transmisji danych” – podkreślają specjaliści. 

W jaki sposób można jeszcze uzyskać pełny zakres konieczny dla 6G? W Białej Księdze wskazano także na opcjęrelokacji obecnych pasm wykorzystywanych w 3G, 4G, 5G.

Z 6G będzie tak samo?

Wraz z rozwojem kolejnych generacji sieci z 3G do 5G częstotliwości są coraz wyższe i szersze. „Pasmo 2 GHz jest wykorzystywane do 3G, pasma 2,3 GHz i 2,5 GHz są dodatkowo używane do 4G, a pasma 3,5 GHz i mmWave (24-92 GHz) do 5G” – podkreśla Samsung. 

Jak tłumaczy firma: „Wśród wskazanych pasm niektóre częstotliwości zostały przekształcone na potrzeby późniejszej generacji technologii komunikacji mobilnej. Generalnie, pierwsze uruchomienie nowego >>G<< odbywa się zwykle w nowym paśmie częstotliwości, a dodatkowe pasma oraz pasma zmienione z poprzednich generacji są dalej używane do rozbudowy sieci w miarę jej rozwoju. Takie samo podejście zakłada się, że będzie w przypadku 6G”. 

W ocenie Samsunga, aby komercjalizacja sieci szóstej generacji mogła mieć miejsce do 2030 roku, dyskusja na temat odpowiedniego dla niej widma musi rozpocząć się już teraz. 

Czytaj też

Trzeba działać już teraz

Zdaniem Samsunga, globalna lub regionalna harmonizacja częstotliwości przynosi różne korzyści, dlatego na długo przed komercjalizacją należy przygotować polityki dotyczące widma 6G przez każdego regulatora. W ocenie specjalistów wpłynie to na jeszcze lepsze wyniki oraz pomoże w badaniach i rozwijaniu tej technologii. 

6G ma przed sobą poważne zadanie. Nie tylko ma być lepsze od 5G, ale również stawić czoła wyzwaniom społecznym, środowiskowym i biznesowym.
Samsung, Biała Księga dot. zakresu 6G

Koncern podkreśla, że wprowadzenie właściwego dla 6G widma zajmie wiele lat, w związku z tym teraz jest najlepszy czas na rozpoczęcie globalnej dyskusji, jeśli celem jest komercjalizacja tej technologii do końca bieżącej dekady.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama