Reklama

Technologie

Ruszają prace nad 6G w Polsce. „Możemy być dostawcą, nie tylko konsumentem”

Autor. davidpc_/Flickr/CC BY-NC-SA 2.0

Exatel we współpracy z naukowcami z Politechniki Warszawskiej, Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (Niemcy) i VI Systems (Niemcy) rozpoczyna pracę nad technologią 6G. Wszystko dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. „Możemy być dostawcą, nie tylko konsumentem” – mówi w rozmowie z CyberDefence24 fizyk dr hab. Teodor Buchner, stojący na czele projektu.

Reklama

6G to innowacyjny standard łączności, który w porównaniu z 5G należy uznać za duży przeskok jakościowy. „Nie ostygły jeszcze dyskusje nad 5G a rozpoczynamy epokę 6G” – wskazuje dr hab. Teodor Buchner, związany z Politechniką Warszawską i Exatelem.

Reklama

Działania są możliwe dzięki przyznaniu wsparcia finansowego, jakiego udzielił dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Odbyło się to na podstawie specjalnej decyzji wydanej 26 stycznia br. Mówimy o kwocie 1,8 mln zł.

Autor. Rafał Magryś (@RafalMagrys)/Twitter

Projekt planowany jest na 2 lata. „Dla nas istotne jest, żeby wchodzić wyłącznie w projekty, które znajdują się już na dosyć zaawansowanym etapie technologicznym” – podkreśla w rozmowie z naszym portalem przedstawiciel Exatela i Politechniki Warszawskiej. 

Reklama

Do projektu związanego z 6G, Exatel został zaproszony przez Jarosława Turkiewicza z Politechniki Warszawskiej.

Niemiecko-polska współpraca była wymogiem

W projekt zaangażowani będą niemiecki Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (odpowiednik polskiej Sieci Łukasiewicz) oraz firma VI Systems, którzy to właśnie zwrócili się do Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej o udział w pracach projektowych. Nawiązanie współpracy polsko-niemieckiej było warunkiem konkursu „Współpraca Polska-Berlin/Brandenburgia (5. Konkurs)”, organizowanego przez NCBiR.

„Każdy z partnerów wnosi swój wkład intelektualny, który rozwija w ramach projektu i który przy nim pozostaje, a jednocześnie synergia przynosi wszystkim wymierne korzyści, wynikające z faktu, że każdy pracuje na swoim poziomie technologii: od budowy i oprogramowania unikalnych źródeł i opartych na nich protokołów, aż do poziomu testów technologii” – tłumaczy dr hab. inż. Teodor Buchner.

Wyciągając korzyści z integracji europejskiej, rozwijamy europejski dorobek technologiczny, a zarazem działamy w interesie polskiego podatnika, który jest naszym mocodawcą. No i jesteśmy dumni z obu tych wymiarów naszej działalności, a przy okazji cieszymy się, że w tak ciekawym partnerstwie udało nam się pozyskać możność realizacji tak ciekawego projektu. Dzięki wysokiemu poziomowi komunikacji w projekcie, polska i niemiecka myśl techniczna mogą się spotykać na gruncie europejskim, bez uprzedzeń i kompleksów.
Teodor Buchner, członek zespołu R&D EXATEL, Kierownik Zakładu i Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, członek ISSA

Wykorzystać 6G i je skomercjalizować

Partnerzy projektu mają komplementarne kompetencje, które łączą się w celu realizacji projektu rozwoju innowacyjnej techniki bezprzewodowej i bezpiecznej transmisji z wykorzystaniem światła LiFi (Light Fidelity). LiFi umożliwia na przesyłanie informacji ze znacznie większymi przepływnościami niż powszechne WiFi i dlatego też planuje się jego szerokie wykorzystanie w technologii 6G. Firma VI Systems będzie rozwijała technologię komponentów LiFi, w szczególności laserów VCSEL, Instytut Fraunhofera technologię układów LiFi, Politechnika Warszawska rozwinie rozwiązania systemowe, a Exatel skupi się na aspektach bezpieczeństwa rozwijanej technologii LiFi.

Szymon Ruman, dyrektor departamentu sprzedaży w Exatelu, w rozmowie z CyberDefence24.pl podkreśla, że dzięki rozpoczęciu prac nad 6G, Polska znajdzie się w czołówce państw w Europie, „podobnie jak to miało miejsce w przypadku sieci 5G, kiedy to firma jako pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na Starym Kontynencie przeprowadziła testy 5G". 

Odbyło się to pod kierownictwem Michała Szczęsnego. We współpracy z partnerami z Japonii i niemieckim Uniwersytetem Duisburg-Essen jego zespół prowadził projekt „RAPID 5G”. Był on finansowany przez Komisję Europejską. Wtedy Exatel ze swoimi partnerami po raz pierwszy przeprowadził testy w publicznej sieci, pokazując, jaką prędkość i przepustowość może dać 5G, zanim technologia ta trafiła do tzw. mainstreamu. 

„Dzięki projektowi RAPID 5G już w 2014 roku torował w Polsce drogę dla 5G, w czasach, kiedy to jeszcze nie było modne" – wskazuje dr hab. inż. Teodor Buchner. Dodaje, że wytyczył on drogę do obecnej inicjatywy związanej z 6G. „Jesteśmy świadomi, że trzeba wyprzedzać rynek i reagować na jego potrzeby, a wśród najważniejszych znajduje się wydajność pasma ostatniej mili” – zaznacza ekspert. 

Szymon Ruman mówi wprost: „To (projekt RAPID 5G – red.) pozwoliło nam zaproponować koncepcję >>Polskie 5G<<, ponieważ wiedzieliśmy już, o czym tak naprawdę mówimy i co ta technologia oferuje. Stąd też powstał pomysł np. sieci hurtowej czy współdzielenia infrastruktury przez kilku operatorów”. 

Polska nie będzie w tyle?

Teraz zespół, który prowadził testy 5G został rozbudowany o Teodora Buchnera i Artura Helmana i rozwija projekty, aby - nie czekając na legislację oraz budowę 5G w naszym kraju - Polska była w czołówce europejskiej, jeśli nie światowej w pracach nad standardem 6G. 

Wchodzimy w technologię 6G. Na całym świecie jest ona kwestią badań i rozwoju, lecz kraje takie jak np. Japonia, Korea Południowa czy Chiny myślą już o jej wdrożeniu.
Szymon Ruman, dyrektor departamentu sprzedaży w Exatel

Czy rzeczywiście prace nad 6G sprawią, że Polska nie pozostanie w tym obszarze w tyle za innymi państwami? Zdaniem dr hab. Teodora Buchnera nasz kraj może dotrzymywać kroku i nie odstawać na rynku. „Jako Polska posiadamy bagaż doświadczeń związanych z 5G, dzięki czemu mamy coraz większe ambicje. Zdaliśmy sobie sprawę, że możemy stać się dostawcą rozwiązań, a nie tylko ich konsumentem” – mówi ekspert.

6G. Co ze sobą niesie?

Technologia 6G to kolejny postęp w telekomunikacji. Widać to chociażby po paśmie przenoszenia i pojemności łącza. „Jeśli chodzi transfer, osiągamy już szczyty możliwości transmisji radiowej na dostępnych częstotliwościach, dalsze zwiększenie pojemności transmisji radiowej wymaga technologii terahercowej, która jest kapryśna i musi jeszcze trochę kroków technologicznych przejść na swojej drodze ku powszechnemu wdrożeniu” – tłumaczy przedstawiciel PW i Exatela.

Sieć szóstej generacji pozwala na dokonanie przeskoku i ominięcie problemu. W jaki sposób? Poprzez przejście na technologię światła, oferującą dużo większe pasmo przenoszenia

6G to także większe bezpieczeństwo. „Fale radiowe wykorzystywane w Wi-Fi czy Bluetooth przenikają przez ściany, a światło nie. To sprawia, że można zapewnić większe bezpieczeństwo transmitowanych danych” – tłumaczy w rozmowie z naszym portalem dr hab. Teodor Buchner.

Nadal czekamy na nowelizację ustawy o KSC

Prace nad 6G starują w sytuacji, gdy wciąż Polska czeka na przyjęcie i wdrożenie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Jak informowaliśmy , pozytywną opinię na jej temat wydał Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Ponadto, zlecił pilne procedowanie projektu. 

W naszym materiałach pisaliśmy, że proponowane przepisy wywoływały (i wciąż wywołują) sporo emocji. Chodzi m.in. o zapisy dotyczące procesu uznania danego podmiotu za dostawcę wysokiego ryzyka, które w opinii np. Huawei są dyskryminujące i sprzeczne z zasadami obowiązującymi w UE . Wiele mówi się także o spółce Polskie 5G i operatorze narodowym. Według niektórych, określone zapisy prowadzą do powstania monopolu rządu. Takie twierdzenia, Exatel określił jako "zupełnie oderwane od rzeczywistości i absurdalne, nie mające pokrycia w rzeczywistości".

Więcej na ten temat można znaleźć w naszym materiale: Kontrola rządu nad internetem to fikcja. „Nie ma takiej możliwości” .

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama