Cyberbezpieczeństwo
Yigal Unna: „Winter is coming. Potrzeba międzynarodowej cyber koalicji” (CYBERTECH 2018)
Podczas odbywającej się w dniach 29-31 stycznia w Tel Awiwie międzynarodowej konferencji, poświęconej technologiom cybernetycznym, CYBERTECH, nazywany izraelskim Guru Cyberbezpieczeństwa (Cyber Guru) Yigal Unna, ostrzegł, że rok 2018 będzie jeszcze gorszy pod względem zagrożeń w cyberprzestrzeni, niż uważany za najgorszy w dotychczasowej historii rok 2017.
W swym wystąpieniu otwierającym konferencję zatytułowanym "Winter is coming" ten nowo mianowany (31 grudnia 2017 roku) dyrektor generalny Izraelskiego Narodowego Dyrektoriatu Cyber zwrócił uwagę, że pole do cyberataków systematycznie się poszerza, zaś związane z tym zagrożenia stają się coraz "mroczniejsze". Dzieje się tak ponieważ hakerzy są motywowani zarówno finansowo jak i politycznie. Dodatkowym czynnikiem jest wzrastająca liczba urządzeń podłączonych do sieci, sprzyjająca "złośliwym aktorom".
Warunkiem skutecznej reakcji na ten stan rzeczy jest według niego ścisła współpraca państw w zwalczaniu tych negatywnych trendów i generujących zagrożenia podmiotów. Należy położyć szczególny nacisk na rozwój technologii (zwłaszcza wykorzystujących sztuczną inteligencję) oraz technicznych zdolności do wczesnego wykrywania i neutralizacji zagrożeń w cyberprzestrzeni. Należy podjąć inicjatywy mające na celu rozmieszczenie gęstej sieci czujników wykrywających próby ataków. Konieczne jest także budowanie świadomości cybernetycznej w społeczeństwach, szkolenia, a także tworzenie efektywnych i przejrzystych ram prawnych, regulujących cyberprzestrzeń.
W tym kontekscie Yigal Unna wezwał do budowy międzynarodowej cyber koalicji, jako części kompleksowego i wszechstronnego podejścia do zagrożeń cybernetycznych. W tym samych duchu wypowiedział się jego poprzednik, dr Eviatar Matania, stojący na czele Dyrektoriatu przez ostatnie 6 lat, twierdząc, że konieczność globalnej kooperacji wynika z faktu, że cyber zagrożenia mają również globalny charakter. Zauważył przy tym, że dzięki takim wydarzeniom jak CYBERTECH ludzie z całego świata mają sposobność do nawiązywania takiej współpracy, a Izrael tworzy warunki do jej budowy, stając de facto na czele takiej koalicji.
Pesymistyczne oceny na temat stanu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz niepokojących trendów na najbliższe miesiące podzielali inni prelegenci, podczas konferencji i wydarzeń towarzyszących. Zwracali także uwagę na powszechny niski poziom świadomości komplikującego się krajobrazu w cyberprzestrzeni i wynikający stąd brak zainteresowania cyberbezpieczeństwem oraz ponoszeniem nakładów na jego doskonalenie. W efekcie, zdaniem wielu mówców, większość instytucji i firm na świecie stosuje przestarzałe technologie i procedury bezpieczeństwa, a nawet zastępuje je jeszcze bardziej prymitywnymi. Wszystko to dzieje się w sytuacji, kiedy ataki hakerskie stają się coraz bardziej agresywne i wyrafinowane.
Zdaniem Gila Shweda, założyciela i prezesa izraelskiego giganta "Check Point" mamy dzisiaj do czynienia z 5 generacją ataków hackerskich, z kombinacjami wirusów, wykorzystujących rozwój środowiska mobilnego. Ponieważ dzisiejsi hackerzy wykorzystują najbardziej zaawansowane technologie, skuteczna obrona przed nimi wymaga przede wszystkim 100% skutecznej prewencji oraz natychmiastowej odpowiedzi w czasie rzeczywistym, a nie tylko detekcji. Uważa on, że konieczne jest stosowanie holistycznego podejścia, czyli budowania kompleksowej infrastruktury, pozwalającej na włączenie wszystkich rozwiązań technologicznych "pod jeden parasol".
Czarny obraz stanu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni rysował także były dyrektor amerykańskiej CIA gen. David Petraeus. W jego ocenie "złoczyńcy" ("bad guys") systematycznie ewoluują, wykazując się "diaboliczną" kreatywnością. Wynika to z faktu, że rozwój technologiczny przekracza naszą "strategiczną wyobraźnię", co sprawia, że tradycyjna legislacja nie jest w stanie zaoferować skutecznej odpowiedzi na zmiany w cybernetycznym krajobrazie technologicznym, które następują w sposób ciągły.
Podobnie jak wielu innych mówców wskazał na ścisłą międzynarodową współpracę jako na konieczny i bardzo skuteczny sposób walki z wyzwaniami wynikającymi z zagrożeń z cyberprzestrzeni. Za wzór do naśladowania postawił w tym kontekście współpracę USA z Izraelem, która jest dużo lepsza i głębsza niż się o tym pisze. Zachęcał także uczestników konferencji do podążania śladem Izraela w rozwoju ekosystemu cybebezpieczeństwa, nazywając go "Cyber Superpotęgą" ("Cyber Superpower").
Konferencja CYBERTECH 2018 była piątą edycją tego największego wydarzenia cybertechnologicznego na świecie poza USA. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę ponad 150 prelegentów z ponad 80 krajów, uczestniczących w ponad 40 panelach dyskusyjnych i innych wydarzeniach. Ponadto blisko 15 tysięcy uczestników mogło zapoznać się z ofertą ponad 200 izraelskich firm i start-upów cybertechnologicznych wystawiających swoje stoiska na towarzyszącej konferencji wystawie. Organizatorzy zapewnili udział elity izraelskich ekspertów, reprezentujących zarówno administrację państwową, jak również świat biznesu i nauki, wśród nich byłych i obecnych szefów specjalistycznych struktur bezpieczeństwa państwa oraz liderów wiodących na świecie firm cybernetycznych i ośrodków naukowo-badawczych.
CYBERTECH Tel Awiw jest wiodącym wydarzeniem szerszego przedsięwzięcia o charakterze globalnym – CYBERTECH Global Events, które począwszy od 2017 rozszerza się na pozostałe kontynenty. W 2018 roku odbędzie się także w Panamie (CyberTech Latin America), Singapurze (CyberTech Asia) w USA, Rzymie (CyberTech Europe) oraz w Tokyo (CyberTech Tokyo). W planach jest także organizacja w najbliższych latach edycji polskiej. Wydarzenia te stanowią doskonałą platformę prezentowania i wymiany najnowszych i najbardziej aktualnych poglądów i opinii, a także trendów technologicznych dla liderów przemysłu cybernetycznego, liderów politycznych, inwestorów, dziennikarzy i ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
płk Grzegorz Małecki
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany