Reklama

Technologie

Meta chce głębokiej integracji i kompatybilności z technologią blockchain

Autor. geralt / Pixabay

Celem koncernu Meta (dawniej Facebook) jest osiągnięcie głębokiej integracji i kompatybilności z technologią blockchain - wynika z wewnętrznej notatki firmowej, do której dotarł dziennik „New York Times”.

Autorem notatki skierowanej do pracowników Mety jest Andrew Bosworth, który w przyszłym roku ma w firmie Meta Marka Zuckerberga objąć stanowisko dyrektora ds. technologii. W swoim tekście nakreślił on wizję współpracy Mety z różnymi firmami, oferującymi rozwiązania dla obsługi technologii blockchain, w tym - kryptowalut, które wspólnie składają się na tzw. środowisko "web3".

Bosworth wezwał pracowników firmy do ostrożności, gdyż jak wskazał, Meta powinna zaadoptować nowe technologie jako pierwsza. Podkreślił też, że technologia blockchain będzie wywierała znaczący wpływ na branżę internetową w ciągu kolejnej dekady - pisze dziennik "NYT".

Czytaj też

Efekty warte wysiłku

"Moją ogólną wskazówką jest ukierunkowanie na głęboką kompatybilność z blockchainem" - napisał Bosworth do pracowników Mety. "Nie ma zbyt wiele miejsc, gdzie spodziewałbym się całkowitej zależności od tej technologii, ale jeśli widzimy sposobność współpracy z przedsiębiorcami z obszaru web3, uważam, że efekty będą warte wysiłków" - dodał.

Jak przypomina "NYT", według wielu technologów i badaczy internetu, ale także inwestorów i przedsiębiorców, blockchain to technologia, która pozwoli dzięki decentralizacji odebrać władzę gigantom takim, jak Meta czy Google, dzierżącym praktycznie niepodzielną władzę nad internetem ostatniej dekady.

Meta jednak, w przeciwieństwie do Google'a, bardzo chętnie eksperymentuje z technologią łańcucha bloków i kryptowalutami, czego świadectwem mogą być m.in. niezrealizowane plany cyfrowej waluty Libra, z której mieliby korzystać użytkownicy Facebooka i WhatsAppa.

Czytaj też

Meta idzie po NFT

W notatce Boswortha pada również kolejny kierunek marszu koncernu w kierunku tokenów NFT, które stają się popularną inwestycją i sposobem poświadczania autentyczności np. dzieł sztuki. Weryfikacja NFT odbywa się za pośrednictwem technologii blockchain.

"Choć większość osób cieszy się, korzystając z Facebooka i Google'a, niektórzy tego nie podzielają" - napisał Bosworth. "Ci, którzy się od tego odcinają, są nieproporcjonalnie często zaangażowani w tworzenie robiących duże wrażenie fal nowych technologii" - dodał.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama