Reklama

Social media

Metawersum idealnym światem dla cyberprzestępców? Eksperci ostrzegają przed konsekwencjami

Autor. Martin Sanchez/ Unsplash/ Domena publiczna

Wizja świata, w którym wirtualna rzeczywistość przenika się z tą realną, czyli metawersum, od kilku tygodni rozpala wyobraźnię nie tylko futurologów. Badacze z Cisco ostrzegają, że Meta stworzy świat, w którym pojawią się także nowe możliwości dla cyberprzestępców.

Biznes w wirtualnym świecie już kwitnie, a metawersum tylko stworzy nowe możliwości. Zarówno firmy, inwestorzy, jak i klienci już wydają miliardy na cyfrowe dobra. Natomiast szybki napływ gotówki sprawia, że nowa, cyfrowa przestrzeń – całkowicie nieuregulowana – zdaniem badaczy z Cisco Talos Intelligence Group będzie siedliskiem oszustw i cyberataków.

Polecamy także: #CyberMagazyn: Wirtualna (rzeczywistość). Czy metawersum zmieni świat, jaki znamy?

„Istnieje ogromny potencjał dla oszustw i innych tradycyjnych przestępstw, bez konieczności stosowania środków bezpieczeństwa, które stosuje się w innych obszarach” – skomentował dla amerykańskiego Business Insidera Nicki Biasini, szef Cisco Talos. Według niego, dla osób, które padną ofiarą tego typu przestępstw nie będzie zbyt wielu opcji ratunku.

Kryptowaluty, NFT i blockchain tworzą nowe możliwości

Niektóre z oszustw, które już obserwują badacze przypominają bardzo tradycyjne metody, czyli aktorzy udający w wiarygodnych sprzedawców nakłaniają użytkowników do wydania pieniędzy lub przekazywania ich danych osobowych. Wraz z nastaniem metaverse, pojawiają się nowe możliwości - oparte na kryptowalutach, NFT i blockchain, co da cyberprzestępcom nowe ścieżki działania.

Fikcyjne cyfrowe kontrakty gwarantują na przykład, że kupujący otrzyma cyfrowy zasób w postaci NFT po dokonaniu płatności. Coraz częściej dochodzi jednak do tego, że cyfrowe umowy mają złośliwy charakter – po zatwierdzeniu transakcji osoba trzecia otrzymuje dostęp do wszystkich tokenów i kryptowalut użytkownika w jego portfelu. Nie trzeba tłumaczyć, jaki jest kolejny krok cyberprzestępcy.

Nowe metody

Badacze Talos zauważyli również, że cyberprzestępcy podszywają się pod popularne platformy blockchain, aby nakłonić ludzi do wydawania pieniędzy lub podszywają się pod znane domeny.

Firmom czy osobom, które prowadzą działalność w metaświecie zalecane jest nieudostępnianie informacji o posiadanych aktywach. Może to sprawić, że staną się celem oszustów.

Kupujący cyfrowe aktywa powinni uważnie czytać kontrakty przed ich podpisaniem, a do transakcji korzystać z oddzielenego portfela kryptowalut, a nie głównego, gdzie mają zgromadzone większe zasoby.

/NB

O metawersum piszemy od kilku miesięcy. Bądź na bieżąco: Co w naszym życiu zmieni metawersum?

Metawersum to szansa dla rynku dóbr luksusowych?

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze