Reklama

Social media

Meta (Facebook) pozywa sprawców ataków phishingowych na usługi koncernu

Autor. KNFind / Pixabay

Koncern Meta skierował pozew federalny przeciwko sprawcom ataków phishingowych na swoje usługi, tj. Facebooka, Messengera, Instagrama i komunikator WhatsApp. Atakujący w swoich działaniach wykorzystali niemal 40 tys. stron internetowych, podszywających się pod witryny logowania prawdziwych usług.

Celem atakujących było gromadzenie danych do logowania - loginów i haseł - użytkowników usług Mety. Prowadząc swój proceder, dobrze maskowali własną tożsamość i umiejętnie przekierowywali ruch na fałszywe strony tak, by nie wyjawić ani lokalizacji swojej infrastruktury, ani tożsamości dostawców usług internetowych, z których korzystali.

Ataki zaczęły się w marcu 2021 roku, kiedy Facebook współpracował z firmami dostarczającymi rozwiązania dla stron internetowych i hostingu celem blokowania narzędzi wykorzystywanych przez cyberprzestępców, blokował również dzielenie się linkami, które prowadziły do stron phishingowych.

To kolejny pozew Mety przeciw cyberprzestępcom

Meta, wcześniej posługująca się nazwą Facebook , od dawna pozywa zidentyfikowanych sprawców cyberataków na swoje usługi.

W 2020 roku pozew otrzymał m.in. rejestr domen Namecheap, którego usługa proxy Whoisguard była wykorzystywana do ukrywania domen, których celem było przekonywanie ludzi, że są powiązane z aplikacjami Facebooka, często wykorzystywanych do phishingu, oszustw i nadużyć.

W 2019 roku z kolei pozwany został inny rejestr domen - OnlineNIC, który oferował usługę maskującą ID Shield - była wykorzystywana w podobny sposób, do maskowania tożsamości osób, które zakładały strony internetowe, podszywające się pod Facebooka.

Czytaj też

Również w 2019 roku Facebook pozwał izraelską firmę NSO Group, twórców systemu szpiegowskiego Pegasus, którzy do aktywacji go na telefonach ofiar wykorzystali m.in. usługę komunikatora WhatsApp, należącego do koncernu Marka Zuckerberga.

Jak donosi serwis Bleeping Computer, w ub. tygodniu Meta poinformowała o rozbiciu sieci siedmiu firm produkujących oprogramowanie szpiegowskie, które było wykorzystywane m.in. przeciwko użytkownikom Facebooka.

Meta najgorszą firmą na świecie?

Z ankiety przeprowadzonej przez serwis Yahoo Finance wynika, że Meta jest w tym roku oceniana jako najgorsza firma, która irytuje głosujących i cieszy się wyjątkowo złą prasą.

Zobacz również: Meta rozszerza program bezpieczeństwa Facebook Protect

W ciągu mijającego roku Meta, która przed październikiem posługiwała się nazwą handlową Facebook, otrzymała wiele ciosów, m.in. od sygnalistki Frances Haugen, która ujawniła poufne dokumenty wskazujące, że Facebook lekceważył doniesienia ekspertów o negatywnym wpływie jego produktów cyfrowych na najmłodszych użytkowników, a w szczególności - Instagrama.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama