Reklama

Social media

Meta rozszerza program bezpieczeństwa Facebook Protect. Kto otrzyma powiadomienie w Polsce?

fot.  Dima Solomin/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Dima Solomin/ Unsplash/ Domena publiczna

Od 1 grudnia 2021 roku program bezpieczeństwa Facebook Protect (Meta) jest również dostępny w Polsce. Jego włączenie jest obowiązkowe do 17 grudnia, inaczej użytkownicy utracą dostęp do konta. Program ma uchronić konta szczególnie narażone na ataki hakerskie. Kogo dotyczy? 

„Rozszerzamy Facebook Protect, nasz program bezpieczeństwa dla grup osób, które są bardziej narażone na ataki złośliwych hakerów" - tymi słowami Nathaniel Gleicher, szef polityki bezpieczeństwa w Meta ogłosił nowy program ochrony użytkowników. Do grup szczególnego ryzyka włączono obrońców praw człowieka, dziennikarzy oraz urzędników państwowych.

Jako główny powód objęcia powyższych grup specjalną ochroną, wskazano argument, że te osoby stanowią część debaty publicznej i mają wpływ na jej kształtowanie. To właśnie dziennikarze, obrońcy praw człowieka i urzędnicy są współodpowiedzialni za przeprowadzenie demokratycznych wyborów, kształtowanie dyskusji publicznej, pociąganie rządów i organizacji do odpowiedzialności przed społeczeństwem. Jednocześnie współpraca tych trzech środowisk umożliwia skuteczne informowanie opinii publicznej o łamaniu praw człowieka.

Polecamy: #CyberMagazyn: Wirtualna (rzeczywistość). Czy metawersum zmieni świat, jaki znamy?

Jak czytamy w informacji podanej przez spółkę Meta, powodem wprowadzonych zmian mają być prace nad "ciągła poprawą bezpieczeństwa użytkowników". Do najważniejszych zmian ma należeć lepsze zabezpieczenie konta, poprzez dwuskładnikowe uwierzytelnianie i monitorowanie potencjalnego zagrożenia ze strony cyberprzestępców. 

Pierwszy raz?

Pierwsze testy Facebook Protect miały miejsce już w 2018 roku i były przeprowadzane w związku ze zbliżającymi się wyborami w USA z 2020 roku. „Naszą globalną ekspansję rozpoczęliśmy we wrześniu tego roku (2021). Od tego czasu ponad 1,5 miliona kont włączyło Facebook Protect, a spośród nich prawie 950 tysięcy nowych dołączyło do uwierzytelniania dwuskładnikowego" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Do końca roku firma Meta ma w planach rozszerzenie programu do ponad 50 krajów. Na głównym celowniku firmy są Stany Zjednoczone, Portugalia oraz Indie.

Jak to wygląda w praktyce?

Aktualnie Facebook Protect, jako funkcja jest uruchamiana globalnie w kilku fazach. Nowe narzędzie umożliwia użytkownikom, którzy zapisują się do programu, przyjęcie silniejszych zabezpieczeń konta, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). Poprzez panel użytkownika pozwala na monitorowanie potencjalnych zagrożeń hakerskich - podaje TheHackersNews.

Użytkownicy, którzy mogą kwalifikować się do funkcji Facebook Protect muszą czekać na odpowiednie powiadomienie na Facebooku. Gdy pojawi im się monit na stronie, będą mogli włączyć zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, jak również zidentyfikować wszelkie problemy związane z kontem. W tym ostatnim przypadku strona sama nam wskaże, np. niewystarczająco silne hasło lub nieautoryzowane próby logowania.

Użytkownicy, których dotyczy zmiana powinni - po wejściu na swoje konto na Facebooku - otrzymać powiadomienie o konieczności włączenia funkcji Facebook Protect: "Włącz funkcję Facebook Protect do 17 grudnia 2021 roku. Po tym terminie utracisz dostęp do swojego konta na Facebooku, dopóki jej nie włączysz". 

„W ciągu najbliższych kilku miesięcy zamierzamy ostrożnie rozszerzyć ten wymóg na cały świat. Jesteśmy zachęceni naszymi wczesnymi wynikami i będziemy nadal ulepszać Facebook Protect w miarę upływu czasu" - podsumował zmianę Nathaniel Gleicher, szef polityki bezpieczeństwa w Meta. 

Autor: Aleksander Mazur 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image

 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama