Reklama

Technologie

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje naukę języków obcych? Nowe narzędzie od Microsoftu

Fot. Gerd Altmann/publicdomainpictures.net/CC0
Fot. Gerd Altmann/publicdomainpictures.net/CC0

Nauka języków obcych straci sens? Choć odpowiedź na tak zadane pytanie zawsze będzie przecząca, to niewątpliwie nowe narzędzie o nazwie VALL-EX może doprowadzić do tego, że na naukę będzie decydować się coraz mniejsza liczba ludzi.  

Reklama

O VALL-E, czyli o narzędziu syntezy mowy, informowaliśmy już w styczniu. Teraz strona Alpha Signal poinformowała o kolejnym rozszerzeniu Microsoftu, które nosić będzie nazwę VALL-EX. Jest to wielojęzyczny model syntezy mowy, potrafiący uczyć się kontekstu, który może być zastosowany do międzyjęzykowej syntezy tekstu na mowę.

Reklama

Dzięki niemu użytkownik zyska możliwość „mówienia" w języku obcym własnym głosem, konkretnym akcentem i z takimi emocjami, jakie w danym momencie będzie chciał przedstawić.

Na stronie vallex-demo.github.io udostępnione są próbki takich nagrań. Mamy tam do czynienia z trzema dźwiękami. Pierwszy oryginalny (np. chiński), drugi tłumaczący na inny język (np. angielski) oraz trzeci, po poprawkach, uwzględniający i naśladujący oryginalny głos mówcy. VALL-EX może tez syntetyzować spersonalizowaną mowę docelową, zachowując emocje zawarte w mowie źródłowej.

Reklama

Sprawdziliśmy jak brzmią opisane próbki. Trzeba przyznać, że efekt robi wrażenie. Co prawda nie jest to jeszcze idealne odwzorowanie danego głosu – w wypowiedzi po tłumaczeniu słychać pewne spowolnienia, które nie brzmią autentycznie – ale nie zmienia to faktu, że ogólne wrażenie jest bardzo dobre.

Czytaj też

To na pewno nie koniec

Przykład VALL-EX pokazuje, że pojedynek największych firm technologicznych nabiera rozpędu. Nie tak dawno[ informowaliśmy o tym, że sztuczna inteligencja zasili produkty internetowe Microsoftu czyli wyszukiwarkę Bing oraz przeglądarkę Edge]. Z kolei na początku lutego Google chwalił się premiera usługi Bard, która miała być odpowiedzą na ChatGPT. I choć pierwsze recenzje dotyczące tego narzędzia były dość krytyczne, nie zmienia to faktu, ze Alphabet nie zrezygnuje z dalszego rozwoju sztucznej inteligencji w swoich produktach.

Czytaj też

Pytanie o etykę

Podobnie, jak w przypadku innych projektów związanych ze sztuczną inteligencją, także tutaj pojawiają się pytania o ich etyczne zastowanie. Wraz z pojawianiem się nowych technologii, pojawiają się także nowe zagrożenia wynikające z możliwego niewłaściwego wykorzystania narzędzia. W przypadku stosowania VALL-EX (czy podobnych narzędzi) istnieje ryzyko fałszowania identyfikacji glosu i podszywanie się pod konkretnego mówcę.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.\*Piszcie do nas na: [email protected].\*

/MG

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama