Reklama

Technologie

Superszybka łączność satelitarna od Google’a? To może być rewolucja

Autor. Donald Giannatti / Unsplash

Najnowszy startup Google’a Aalyria może zrewolucjonizować łączność satelitarną i komórkową, a także pozwolić na znaczne podniesienie standardu łączności bezprzewodowej z internetem na pokładach statków i samolotów. Firma właśnie zabezpieczyła rządowy kontrakt wart 8,7 mln dolarów.

Reklama

Aalyria, jak podaje serwis CNBC, to firma-córka Google'a, gdzie koncern przetransferował własność intelektualną i inne zasoby, nad którymi pracował w ciągu ostatniej dekady. To m.in. technologie, patenty, a także przestrzeń biurowa.

Reklama

Startup zabezpieczył też dla siebie kontrakt z rządowym sektorem obronności w wysokości 8,7 mln dolarów.

Czytaj też

Superszybka komunikacja, nie tylko na ziemi

CNBC pisze, że do tej pory zespół, który wchodzi w skład startupu Aalyria, pracował nad superszybką łącznością obejmującą nie tylko standardy naziemne, ale i satelitarne, niejako w cieniu.

Reklama

Projekt znany był do tej pory pod wewnętrznie wykorzystywaną nazwą kodową „Minkowski", a powstanie Aalyrii zostało upublicznione w poniedziałek.

Google nie informuje, ile osób zatrudnia jego najmłodsza spółka-córka, ani jak długo pracował nad technologiami, których rozwojem ma zająć się Aalyria. Koncern przekazał jedynie, że misją startupu będzie zarządzanie „hiperszybkimi, ultrabezpiecznymi i bardzo kompleksowymi sieciami komunikacji, które obejmują ziemię, morze, powietrze i przestrzeń kosmiczną".

Czytaj też

Platforma oprogramowania Aalyrii miała być do tej pory używana przez Google'a w wielu projektach obejmujących rozwiązania sieciowe dla przestrzeni powietrznej, firma ma również dysponować technologią laserowej komunikacji „o skali i szybkości nieporównywalnie większej niż wszystko, co obecnie istnieje".

Zarządzanie projektami na czas kryzysu

Alphabet wcześniej informował, że spowolni wydatkowanie na nowe projekty, a te, które są w fazie eksperymentalnej, zostaną albo wciągnięte na wyższy poziom rozwoju, albo też wygaszone.

Oznacza to, że dla części projektów, które od lat były rozwijane, trzeba było pozyskać finansowanie zewnętrzne – zauważa redakcja CNBC. Udało się to w przypadku firm takich jak Verily czy Waymo, ale z kolei projekty takie jak Makani czy Loon zostały wygaszone.

Czytaj też

Startup Aalyria ma zabezpieczony kontrakt w wysokości 8,7 mln dolarów z rządowym sektorem obronności – pisze CNBC.

Firmą będzie dowodził Chris Taylor, wcześniej – ekspert bezpieczeństwa, który współpracował z wieloma firmami wykonującymi zlecenia dla rządu federalnego.

Współpraca z administracją rządową to dla Google'a i jego spółek nie nowość – wcześniej w tym roku koncern Alphabet, pod którego sztandarem działa Google, ogłosił powstanie „Google Public Sector" – spółki nastawionej wyłącznie na współprace tego rodzaju, których główną osią ma być firma oferująca usługi obliczeniowe w chmurze Google Cloud.

Czytaj też

Wśród inwestorów Aalyrii znajduje się kilku byłych pracowników Google'a, a także jeden z ojców internetu – Vint Cerf.

Google ma mieć w Aalyrii mniejszościowy pakiet akcji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama