Sprzęt AI i STEM dla szkół. Mamy informacje ws. przetargów

Autor. By Petr - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110529903 / Steve Johnson/Unsplash
Pierwsze przetargi dotyczące pracowni AI i STEM są planowane na maj – przekazał NASK redakcji CyberDefence24. Instytut jest podmiotem odpowiedzialnym za realizację zakupów centralnych w zakresie wsparcia, które mają otrzymać szkoły z list opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Osiem miesięcy po przeprowadzeniu konsultacji dotyczących kryteriów wyposażenia placówek edukacyjnych w pracownie sztucznej inteligencji, STEM oraz zestawy do pracy zdalnej, resort edukacji opublikował listy kilkunastu tysięcy szkół. Klasy w 8 tys. podstawówek oraz 4 tys. placówek ponadpodstawowych otrzymają wyposażenie związane z AI.
Kolejne 4 tys. szkół średnich zostanie wyposażonych w pracownie STEM. Z kolei ok. 14 tys. placówek edukacyjnych w całej Polsce ma dostać sprzęt do nauki zdalnej. Szczegóły przedstawialiśmy w tym artykule.
NASK: start postępowań w tym miesiącu
Według informacji podanych w kryteriach opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, za zakup wyposażenia ma być odpowiedzialny NASK. Zapytany przez naszą redakcję o tę kwestię Instytut potwierdził, że będzie realizował zakupy centralne w tym zakresie na podstawie Zarządzenia nr 5 Ministra Cyfryzacji z 28 lutego 2025 roku.
Okazuje się również, że instytucja poczyniła już pierwsze kroki w tym zakresie. W kwietniu miał miejsce dialog techniczny w zakresie specyfikacji pracowni, w którym wzięli udział potencjalni wykonawcy. Czynności przygotowawcze zostały także przeprowadzone co do urządzeń do pracy zdalnej.
„Aktualnie trwa analiza i podsumowanie wyników dialogu. Zgodnie z harmonogramem planowany termin startu postępowań to maj 2025” – czytamy w odpowiedzi przesłanej naszej redakcji przez NASK. Do publikacji przetargów konieczne jest jeszcze ustalenie ostatecznej specyfikacji i warunków zamówienia.
Wyposażenie jeszcze w tym roku?
Od ogłoszenia przetargu do podpisania umowy może minąć dużo czasu – zwłaszcza, jeżeli firmy składające oferty złożą od niego odwołania, zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych. Instytut zapewnia, że postarał się o eliminację wątpliwości co do szczegółów postępowań i ich konkurencyjności.
„Niemniej jednak nie można wykluczyć, że odwołania się pojawią, dlatego NASK przewiduje również taki scenariusz” – zaznacza instytucja.
Jest także i druga strona medalu. Istnieje bowiem możliwość, że pierwsze placówki otrzymają sprzęt jeszcze w tym roku kalendarzowym. NASK wskazuje jednak, że może się tak stać w przypadku „pomyślnych scenariuszy postępowań przetargowych”.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany