Technologie
Setki milionów na e-usługi. „Chcemy przejść do świata cyfrowego”
878 mln złotych – tyle zamierza przeznaczyć Centrum Projektów Polska Cyfrowa na realizację e-usług w Polsce. O nowym naborze projektów poinformowali na konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz dyrektor CPPC Wojciech Szajnar.
Rozwój usług cyfrowych postępuje. Jak opisywaliśmy na naszych łamach, rząd ma w tym zakresie bardzo ambitne plany – według projektu Strategii Cyfryzacji Państwa do 2035 roku wszystkie usługi oferowane przez administrację mają być dostępne przez internet. 85 proc. Polaków ma z kolei posiadać podstawowe kompetencje cyfrowe.
Czytaj też
Rozwój e-usług publicznych. Ogłoszono nowy nabór
Do osiągnięcia zakładanych poziomów potrzebne jest jednak odpowiednie przygotowanie infrastruktury. W tym celu Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło kolejny nabór w ramach programu „Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych”. O nowym konkursie poinformowali w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i dyrektor CPPC Wojciech Szajnar.
Jak przekazał szef resortu odpowiedzialnego za cyfryzację, do tej pory stworzono 233 e-usługi w ramach 56 projektów. Łączna liczba wydatków na ten cel przekroczyła 2,8 mld zł. Wciąż jednak brakuje usług, które byłyby łatwo dostępne codziennie.
„Chcemy odejść od świata tego, który dzisiaj znamy, czyli świata papierowego i przejść do świata cyfrowego” – powiedział Gawkowski.
Czytaj też
Kwalifikuje się sporo podmiotów
W ramach nowego konkursu, Centrum Projektów Polska Cyfrowa przekaże 878 mln zł na rzecz projektów rozwijających rozwój oraz tworzenie e-usług publicznych. Według słów dyrektora Szajnara, działania z lat poprzednich są kontynuowane dzięki Funduszom Europejskim na Rozwój Cyfrowy.
„(Środki – red.) znacznie przyczynią się do stworzenia dostępnej i przyjaznej administracji” – podusmował szef Centrum.
Według kryteriów opublikowanych na stronie CPPC, w naborze mogą wziąć udział m.in. jednostki administracji rządowej i podmioty im podległe lub nadzorowane, samorządy zawodowe czy prokuratury oraz sądy. Kwalifikują się również partnerstwa pomiędzy wspomnianymi podmiotami, a także te zawiązane z przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi bądź instytutami działającymi w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Czytaj też
Usługi cyfrowe mają służyć Polakom
Jak wskazał wicepremier, liczba usług cyfrowych w Polsce ma wzrosnąć.
„Mają służyć obywatelowi w optymalizacji jego życia, ale też optymalizacji systemów państwowych, które powinny (Polakom – red.) dawać szansę. Rozwój e-usług publicznych i wewnątrz administracyjnych to kierunek, który będziemy państwu prezentowali również w 2025 roku” – zapowiedział minister cyfryzacji.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany