Reklama

Technologie

Rosyjski smartfon miał zastąpić iPhone’a. Sprzedaż okazała się porażką

Czy plan Putina, by produkować własne smartfony się powiedzie?
Czy plan Putina, by produkować własne smartfony się powiedzie?
Autor. CC BY 4.0 Wikimedia Commons; Kremlin.ru/ Ayya - strona internetowa; modyfikacje: CyberDefence24

W związku z wdrożeniem sankcji przez większość technologicznych koncernów, Rosja znalazła się w podbramkowej sytuacji. Państwo Putina zapowiedziało, że stworzy „własne telefony i tablety z systemem Android”. Jednak kilka miesięcy temu na rynku pojawił się także model smartfona, który miał zastąpić iPhone’a. Okazał się sprzedażową porażką.

Reklama

Jak informowaliśmy w marcu br. na łamach CyberDefence24.pl , Rosja – zdaniem tamtejszym mediów - ma stworzyć własne telefony i tablety z systemem Android, które zbuduje państwowa firma – Narodowa Korporacja Komputerowa. To jedno z największych przedsiębiorstw IT w kraju Władimira Putina, a inwestycja ma kosztować 10 mld dolarów.

Reklama

Tymczasem – jak informuje amerykański Business Insider rosyjski smartfon AYYA T1 – miał być odpowiedzią na popularnego iPhone’a, a okazał się porażką. Według "Wiedomosti" - odkąd model trafił na rosyjski rynek w październiku 2021 roku - sprzedano tylko 905 sztuk, co ma stanowić około 18 proc. dotychczasowej produkcji. Rosyjski smartfon jest bardzo tani, bo kosztuje około 200 dolarów, ale mimo to nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Jak podaje serwis, został on wyprodukowany przez Smartecosystems, część konglomeratu państwowego Rostec, a składany był w Chinach. Obecnie ma być przeceniony do 170 dolarów w sklepie internetowym Yandex, czyli rosyjskiego giganta tech.

Reklama

Był reklamowany jako „alternatywa dla iPhone’a produkcji Apple’a”, z wyglądu rzeczywiście ma go przypominać, a dodatkowo posiada „tryb bezpieczeństwa”, który pozwala na wyłączenie mikrofonu i kamery jednym przyciskiem z boku smartfona.

AYYA T1 miał też zostać zakupiony dla ponad 2 tys. przedstawicieli organów ścigania – według Moscow Times. Wiadomość o niskiej sprzedaży rosyjskiego modelu smartfona pojawiła się po tym, jak urzędnicy administracji Władimira Putina mieli otrzymać polecenia, by do 1 kwietnia pozbyć się iPhone'ów , które – zdaniem Kremla – są "podatne na włamania i szpiegostwo bardziej, niż urządzenia innych marek".

Czytaj też

Apple wstrzymało sprzedaż

Co jest powodem konieczności produkcji własnych smartfonów przez Rosję? Koncern zawiesił sprzedaż w Rosji z oczywistych względów – rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Rosjanie mogą natomiast kupować produkty amerykańskiego giganta tech poprzez import równoległy, który odbywa się bez zgody producentów - tym samym omijając zachodnie sankcje.

Jak informowaliśmy - według Rosji, budowa własnego telefonu z Androidem - miała być "przejawem cyfrowej suwerenności i dążenia do niezależności od innych krajów w zakresie usług i produktów cyfrowych". Od początku inwazji, kraj Władimira Putina obiecywał swoim obywatelom doinwestowanie rodzimej gospodarki, w szczególności w zakresie rozwoju branży elektronicznej. Wygląda na to, że plany stworzenia alternatywy dla zachodnich telefonów na razie spełzły na niczym.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama