Technologie
Prywatne urządzenia w firmie. Dobra polityka respektuje bezpieczeństwo
Skuteczna polityka BYOD (ang. Bring Your Own Device - Przynieś własne urządzenie) wdrożona w odpowiedni sposób może być receptą na sukces w organizacji, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad bezpieczeństwa. Do jakich reguł należy się stosować?
Materiał sponsorowany
Stałe podłączenie do sieci i korzystanie z wszechobecnych urządzeń mobilnych sprawia, że łatwiej zapomnieć o bezpieczeństwie. Do tego dochodzi aspekt pracy zdalnej, wobec czego coraz trudniej oddzielić prywatne urządzenia od firmowych sieci.
Czytaj też
Niestety – myśląc o wygodzie – często zapominamy o bezpieczeństwie. Od tego powinna zależeć polityka BYOD (ang. Bring Your Own Device - Przynieś własne urządzenie), a odpowiednio wdrożona będzie skutecznym sposobem na ustalenie jasnych zasad i określenie oczekiwań zaangażowanych stron.
Jak stwierdza Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Samsung Electronics Polska: "Coraz większa liczba usług realizowanych w chmurze sprawia, że powinna być na bieżąco aktualizowana, dzięki czemu będzie można dostosować ją do urządzeń mobilnych, a przy tym wszystkim skupić uwagę na potrzebach użytkownika. Postęp technologiczny i korzyści, jakie przynosi, muszą być bowiem równorzędne ze świadomością ryzyka, które się z tym wiąże".
Czytaj też
Na właściwe zasady, jakie powinno się stosować zwraca uwagę dr Joel Snyder, który opracował 7-etapowy proces, pozwalający na wdrożenie właściwej polityki BYOD w Białej Księdze Samsunga pt. „Wdrożenie skutecznej polityki BYOD: proces, który jest receptą na sukces”. Tym samym powinna zostać wyznaczona linia między pracą w biurze a pracą zdalną i korzystaniem w obu środowiskach z odpowiednich narzędzi, co pozwoli ograniczyć liczbę potencjalnych problemów.
Warto stosować się do następujących zasad:
Nie podejmuj się tego zadania samodzielnie. Zacznij od określenia definicji i zakresu polityki bezpieczeństwa. Ustal oczekiwania dotyczące kontroli nad urządzeniami. Nie „wyważaj otwartych drzwi”. Wprowadź rozwiązania oparte na szablonie i upewnij się, że wszyscy uważają wyznaczone cele za realistyczne. Określ zakres wyjątków. Zdefiniuj sposób, w jaki polityka będzie poddawana okresowej analizie.
Przy tworzeniu polityki BYOD trzeba pamiętać, aby dokument był zrozumiały dla odbiorcy. Jeżeli informacje są na tyle techniczne, że zrozumie go jedynie pracownik IT, nie ma potrzeby umieszczania ich w ogólnodostępnym tekście.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany