Reklama

Technologie

Powstał chip szybszy niż cały internet

Autor. FLY:D. Unsplash/ Domena publiczna

Duńsko-szwedzki zespół opracował chip, który przesyła informacje z prędkością prawie 2 miliony gigabitów na sekundę (2 Pbit/s) - dwa razy wyższą, niż wynosi cały internetowy transfer danych. Naukowcy planują już budowę układu o prędkości 100 Pbit/s.

Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego ogłosili właśnie nowy rekord transmisji danych. Osiągnęli prędkość 1,8 petabitu na sekundę, co - jak podkreślają - odpowiada mniej więcej dwukrotnej prędkości przesyłu danych w całym internecie.

Reklama

Co więcej, uzyskali to za pomocą pojedynczego chipu, z jednym źródłem światła laserowego. Jak twierdzą, chip okazał się co najmniej równie szybki, jak tysiąc najlepszych, komercyjnych laserów do przesyłania danych.

Czytaj też

Jak to działa?

Kluczem do sukcesu była technika, w której pojedynczy promień lasera (w tym przypadku podczerwonego) jest zamieniany na wiele promieni o różnych częstotliwościach.

Reklama

Podejście takie znane jest jako grzebień częstotliwości - poszczególne fale są od siebie rozdzielone, podobnie jak zęby w grzebieniu.

„Unikalne w naszym systemie jest to, że tworzy grzebień częstotliwości idealnie dopasowany do komunikacji światłowodowej - ma wysoką moc optyczną i wykorzystuje szerokie pasmo znajdujące się w zakresie częstotliwości szczególnie przydatnych w komunikacji optycznej" - mówi prof. Victor Torres-Company z Uniwersytetu Chalmersa.

Powodzenie eksperymentu naukowcy częściowo zawdzięczają przypadkowi. „Niektóre charakterystyczne parametry, które uzyskaliśmy, to dzieło zbiegu okoliczności, a nie efekt zaplanowanego projektu. Jednak dzięki wysiłkom mojego zespołu jesteśmy w stanie odtworzyć cały proces i zapewnić wysoką powtarzalność otrzymanych mikrogrzebieni, które można zastosować w telekomunikacji" - dodaje specjalista.

Co dalej?

1,8 Pbit/s (1,8 miliona gigabitów na sekundę) to trudna do wyobrażenia prędkość, ale zdaniem badaczy to dopiero początek.

Przeprowadzone już obliczenia wskazują bowiem, że z chip można usprawnić tak, aby przesyłał informacje z prędkością nawet 100 Pbit/s.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze