Reklama

Technologie

Pionierski projekt. AI pomoże odnaleźć zagubione osoby na podstawie zdjęć?

Autor. Tim Mossholder/Unsplash

Czy sztuczna inteligencja może pomóc w przedstawieniu dorosłych twarzy dzieci, które zaginęły podczas dyktatury wojskowej w Argentynie? Na taki pomysł wpadł jeden z tamtejszych publicystów.

Reklama

W latach 1976-1983 podczas dyktatury gen. Jorge Videli w Argentynie wojskowi masowo porywali dzieci ówczesnych dysydentów politycznych. W wyniku tego procederu kontakt biologicznych rodziców z dziećmi był często urywany na dziesięciolecia.

Reklama

Jeszcze w trakcie trwania dyktatury, w proces poszukiwania zaginionych dzieci zaangażowała się grupa aktywistów, zwana Grandmothers of Plaza de Mayo. Grupa szacuje, że w latach 1976-1983 rodzicom zaangażowanym w przeciwstawianie się reżimowi odebrano prawie 500 dzieci.

Według najnowszych danych, dotychczas udało się odnaleźć ponad 130 osób. Wydatną pomoc odegrała tu analiza genetyczna. Jak informuje Associated Press, od niedawna do pomocy przy identyfikacji zaginionych może też być zaangażowana... sztuczna inteligencja.

Reklama

Pomoc Midjourney

Agencja opisuje przypadek argentyńskiego publicysty, Santiago Barrosa, który zdecydował się wykorzystać narzędzia AI do stworzenia obrazów tego, jak obecnie mogą wyglądać porwane 40 lat temu dzieci. Barros praktycznie codziennie umieszcza na profilu na Instagramie o nazwie „iabuelas" (połączenie słów: sztuczna inteligencja, czyli AI oraz babcia, czyli abuela – red.) wygenerowane przez AI zdjęcia wskazujące, jak może wyglądać zaginione przed laty dziecko.

Pomysłodawca wykorzystuje do tego aplikację Midjourney, łącząc zdjęcia ojców i matek z publicznej strony wspomnianego Grandmothers of Plaza de Mayo. AI generuje kilka grafik, mogących przedstawiać możliwy wygląd ich dziecka, a Barros na ich podstawie dokonuje subiektywnego wyboru najbardziej realistycznego wizerunku.

Jak wygląda cały proces współdziałania z AI w celu poszukiwania zaginionych? Wspomniane Midjourney jest narzędziem AI opartym na gigantycznej bazie danych – model uczenia maszynowego skanuje te obrazy i na ich podstawie oraz na bazie podanych opisów generuje daną grafikę. Ogromny rozwój AI sprawia, że narzędzi podobnych do Midjourney jest więcej. W ich gronie znajdują się też chociażby DALL-E 2 od OpenAI czy Jasper Art. Więcej na ich temat pisaliśmy m.in. w tym tekście.

Czytaj też

Mała skuteczność AI?

Pomoc sztucznej inteligencji w kontekście odnajdywania zagubionych na ten moment należy uznać jedynie za pewnego rodzaju ciekawostkę. Jak podkreślają osoby zaangażowane w działalność Grandmothers of Plaza de Mayo jedynie badania DNA są niezawodnym narzędziem, umożliwiającym odnalezienie poszukiwanego człowieka.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że od momentu uruchomienia akcji Barrosa nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku, w którym to osoba dorosła stwierdziłaby, że obraz wygenerowany przez AI może być obrazem przypominającym jej zdjęcie. Oznacza to, że do realnej pomocy AI w poszukiwaniu zaginionych jest jeszcze daleka droga.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama