Reklama

Technologie

Od 1 lipca duże zmiany w roamingu dla podróżnych w Unii Europejskiej

Fot. domena publiczna / pixabay.com

Od 1 lipca 2022 r. szykują się spore zmiany w roamingu za sprawą wejścia w życie nowego, ulepszonego rozporządzenia w tej sprawie. Tym samym przedłużona zostanie do 2032 roku możliwość korzystania z telefonu za granicą tak, jak w kraju. Dzięki temu podróżni w UE mogą dzwonić, wysyłać wiadomości tekstowe i korzystać z internetu za granicą bez dodatkowych opłat.

Reklama

Firmy i obywatele mają odczuć skutki nowych przepisów, ponieważ korzystanie z roamingu ma stać się dogodniejsze ze względu na taką samą jakość usług, jak w kraju. Lepszy też będzie dostęp do komunikacji alarmowej w całej UE, a informacje na temat usług, które mogą podlegać dodatkowym opłatom, będą musiały być podane w jasny sposób.

Reklama

"Dzięki unijnemu rozporządzeniu wszyscy odnieśliśmy korzyści z roamingu po cenach krajowych. Podczas podróży po UE możemy dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe oraz używać internetu bez dodatkowych kosztów. Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejnych dziesięć lat" - skomentowała nadchodzące zmiany Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej.

Większa prędkość mobilnego internetu

Korzystający z usług telefonii komórkowej będą mieli też prawo do takiej samej jakości mobilnego internetu za granicą, jak w kraju.

Reklama

Operatorzy powinni zapewnić klientom możliwość korzystania z sieci 4G lub bardziej zaawansowanych sieci 5G (jeżeli są one dostępne). Informacje na temat dostępności sieci powinny się znajdować w umowach o świadczeniu usług oraz na stronach internetowych operatorów.

Brak ukrytych opłat

Kiedy klienci podróżują samolotami lub statkami, telefony komórkowe mogą automatycznie łączyć się z siecią pokładową zapewnianą przez satelity, co może jednak podlegać bardzo wysokim opłatom.

Nowe przepisy dotyczące roamingu zobowiązują operatorów do ochrony konsumentów i powiadamiania ich, w przypadku gdy telefony przechodzą na sieci nienaziemne.

Operatorzy powinni też automatycznie przerywać świadczenie usług, jeżeli opłaty za te usługi osiągną 50 euro lub inny z góry określony limit. Mogą jednak oferować dodatkowe usługi, takie jak możliwość rezygnacji z roamingu w samolotach i na statkach.

Więcej informacji

"Konsumenci powinni mieć możliwość podejmowania świadomych decyzji dotyczących korzystania z usług, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami" - stwierdziła Komisja Europejska w swoim komunikacie.

Operatorzy będą musieli zapewnić konsumentom informacje o rodzajach numerów telefonów, których wybieranie lub do których uzyskanie dostępu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Czytaj też

112 w czasie podróży

Nowe przepisy dotyczące roamingu mają zapewnić, by obywatele znali jednolity unijny numer alarmowy 112, z którego mogą korzystać w dowolnym miejscu w Unii, by skontaktować się ze służbami ratunkowymi.

Od czerwca 2023 r. operatorzy powinni wysyłać automatyczne wiadomości klientom, którzy podróżują za granicę, aby poinformować ich o dostępnych alternatywnych sposobach kontaktu ze służbami ratunkowymi.

Niższe ceny między operatorami

W nowym rozporządzeniu w sprawie roamingu określono niższe opłaty hurtowe – koszty ponoszone przez operatorów w związku z korzystaniem z sieci za granicą w celu świadczenia usług na rzecz klientów, którzy przebywają za granicą.

W zakresie transmisji danych w nowym rozporządzeniu określono następujące pułapy hurtowe:

  • 2 euro/GB w 2022 r., 1,8 euro/GB w 2023 r., 1,55 euro/GB w 2024 r., 1,3 euro/GB w 2025 r., 1,1 euro/GB w 2026 r. i 1 euro/GB począwszy od 2027 r.
  • za połączenia głosowe: 0,022 euro/min w latach 2022–2024 i 0,019 euro/min od 2025 r.
  • za wiadomości tekstowe: 0,004 euro/SMS w latach 2022–2024 i 0,003 euro/SMS od 2025 r.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama