Reklama

Polityka i prawo

Powrócą opłaty roamingowe z Wielką Brytanią?

fot. rawpixel.com / pexels
fot. rawpixel.com / pexels

Od stycznia 2021 roku, czyli po zakończeniu okresu przejściowego związanego z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, połączenia telefoniczne z zagranicy mogą być na powrót obciążone opłatami roamingowymi - zapowiedział brytyjski rząd.

Jak przypomniał w poniedziałek serwis Tech Radar, opłaty roamingowe zostały zniesione na terenie całej Unii Europejskiej w czerwcu 2017 roku po kilku latach stopniowych obniżek warunkowanych stosownymi regulacjami. W przypadku Wielkiej Brytanii unijne prawo będzie obowiązywało jeszcze przez 11 miesięcy po brexicie.

Do końca 2020 roku obie strony mają wypracować nową umowę. Serwis wskazuje, że wszystkie ustalenia dotyczące opłat roamingowych będą zależeć od wyniku negocjacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Jeśli umowa pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem nie ureguluje w sposób jednoznaczny kwestii takich opłat, operatorzy sieci telekomórkowych nie będą zobowiązani do oferowania Brytyjczykom wolnych od roamingu połączeń.

Tech Radar zauważa jednak, iż operatorzy będą mieli również możliwość indywidualnych negocjacji ze swoimi unijnymi odpowiednikami. Jedną z możliwości jest zawieranie umów o wzajemnym dostępie do sieci telekomunikacyjnych celem świadczenia usług, co mogłoby przełożyć się na brak konieczności wprowadzania opłat roamingowych.

W rozmowie z serwisem najwięksi operatorzy telekomunikacyjny w Wielkiej Brytanii - firmy Three i EE - oświadczyli, iż nie planują wprowadzania opłat roamingowych dla swoich klientów niezależnie od wyniku bilateralnych negocjacji.

Źródło:PAP

Komentarze