Polityka i prawo
Roaming bez dodatkowych opłat przedłużony do 2032 roku
Zasada „roam like at home” zostanie przedłużona. Wstępne porozumienie, jakie osiągnięto w tej sprawie przez Radę i Parlament Europejski oznacza, że roaming bez dodatkowych opłat będzie obowiązywał na terenie UE do 2032 roku.
Zaktualizowane przepisy dotyczące roamingu (obecne obowiązują do 30 czerwca 2022 roku) oznaczają, że na terenie Unii Europejskiej będzie można nadal bez obaw dzwonić, wysyłać SMS-y czy przeglądać strony internetowe – bez ryzyka otrzymania gigantycznych rachunków od operatorów.
„Polityka >>roam like at home<< sprawiła, że komunikacja jest łatwiejsza i tańsza, gdy ludzie podróżują po Europie, nic więc dziwnego, że jest to jeden z największych sukcesów jednolitego rynku cyfrowego. Bardzo się cieszę, że prezydencja słoweńska osiągnęła porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim na czas, aby zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa mogli nadal czerpać wymierne korzyści, co wspiera również jedną z naszych najbardziej podstawowych wartości, a mianowicie swobodny przepływ osób w Unii Europejskiej” – skomentował porozumienie w tej sprawie Boštjan Koritnik, słoweński minister ds. administracji publicznej, przewodniczący Rady.
Rozporządzenie w sprawie roamingu ma dostosować maksymalne ceny hurtowe tak, by zapewnić, że usługi roamingu dla klientów indywidualnych były zrównoważone w całej Unii Europejskiej.
Przejrzyste usługi, niskie ceny
Komisja ma przeanalizować rynek i - w razie potrzeby - zaproponować ewentualne zmiany w zakresie roamingu, zgodnie z polityką uczciwego korzystania z usług, by zapobiec „stałemu roamingowi”, a jednocześnie by krajowe ceny były zrównoważone dla operatorów w całej UE.
Celem jest także większa przejrzystość usług oraz ochrona klientów przed gigantycznymi rachunkami w przypadku nieumyślnego korzystania z roamingu na promach czy w samolocie; lepsza jakość usług i stały dostęp do służb ratunkowych, szczególnie dla osób, które tego wymagają.
Wstępne porozumienie w tej sprawie podlega teraz zatwierdzeniu przez Radę i Parlament Europejski.
Przeczytaj także: Dlaczego telefony są tak ważne dla uchodźców? Ratują życie, pozwalają zdobywać informacje
Prezydencja słoweńska w Radzie UE trwa od 1 lipca do 31 grudnia 2021, jej hasłem jest: „Wspólna. Odporna. Europa”.
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.