Reklama

Technologie

Nowy program e-konsylium. Cieszyński: Pozwala zagospodarować najlepszych lekarzy

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w czasie konferencji
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w czasie konferencji
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ Twitter

W poniedziałek ogłoszono start nowego programu e-konsylium. „To jest dość prosta technologia, ale zebrana w jednym miejscu, pozwala zagospodarować z maksymalną efektywnością czas najlepszych ekspertów od chorób serca” – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Reklama

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w szpitalu klinicznym we Wrocławiu poinformowano o uruchomieniu program e-konsylium. Dzięki niemu pacjenci ze schorzeniami kardiologicznymi i onkologicznymi z mniejszych ośrodków będą diagnozowani przez najlepszych specjalistów.

Reklama

"Dzięki temu rozwiązaniu ścieżka, którą ma do pokonania pacjent, bardzo wydatnie się skróciła" – powiedział minister cyfryzacji.

Czytaj też

"Prosta technologia"

Jak zaznaczył minister cyfryzacji, e-konsylium "to nie jest jeszcze sztuczna inteligencja, to nie jest komputer kwantowy, tylko dość prosta technologia, ale zebrana w jednym miejscu, sprawia, że jesteśmy w stanie rozwiązać realne problemy".

Reklama

"Jesteśmy w stanie zagospodarować z maksymalną efektywnością czas najlepszych na Dolnym Śląsku ekspertów od chorób serca, czyli tych, które zbierają największe żniwo wśród polskich pacjentów" – powiedział Cieszyński.

Celem platformy ma być ułatwienie kontaktu i szybkiej konsultacji ze specjalistami oraz zwiększenie dostępności pacjentów do usług medycznych.

"To kolejny krok ze strony Ministerstwa Zdrowia, który ma przybliżyć pacjentowi lekarza specjalistę i ułatwić z nim kontakt. Mamy wszak opiekę koordynowaną, czyli bieżący kontakt ze specjalistą po stronie medycyny rodzinnej. Teraz uzupełniamy ją o kontakt i konsultacje ze szpitalem oraz konsultacje między szpitalami o różnym poziomie wyspecjalizowania. W każdej z tych sytuacji to pacjent jest w centrum zainteresowania" – skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Praktyka dla pacjenta

Na czym polega w praktyce program e-konsylium? O tym poinformował Cieszyński na Twitterze.

Jak napisał, działa to na podstawie następujących kroków: najpierw lekarz z POZ/szpitala może umówić termin zdalnego konsylium w jednostce o najwyższej referencyjności; podczas konsultacji (może w niej wziąć udział też pacjent) wszyscy widzą wyniki badań (laboratoryjne, diagnostyka obrazowa); wynik e-konsylium wraz z załącznikami jest elektronicznie podpisany przez wszystkich medyków i trafia do dokumentacji pacjenta (nie trzeba nosić płytek i papierów).

Program e-konsylium jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji i Instytut Łączności oraz Państwowy Instytut Badawczy, który podlega ministrowi cyfryzacji.

Czytaj też

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama