Nowy komunikator od twórcy Twittera. Nie wymaga sieci

Bitchat to nowa aplikacja stworzona przez współzałożyciela Twittera Jacka Dorseya. Działa bez podłączenia do Wi-Fi lub sieci komórkowych, oferując prywatną, szyfrowaną komunikację dla użytkowników. Celem Dorseya było stworzenie prywatnej i zawsze dostępnej platformy do komunikacji.
Sporą zaletą jest szyfrowanie wiadomości i łatwość „znikania” poprzednich czatów. Nie trzeba być również podłączonym do sieci, co może się przydać przy np. podróżowaniu. Wysyłanie wiadomości może odbywać się w trybie offline.
oops. TestFlight full (10,000 people).
— jack (@jack) July 7, 2025
app is still in review for full release. https://t.co/b7tcsEAEQ1
Czytaj też
Jak to działa?
Bitchat pozwala na przesyłanie wiadomości bez Internetu, konieczności zakładania kont czy podawania numerów telefonów. Zasilana przez sieć mesh Bluetooth Low Energy (BLE) platforma umożliwia urządzeniom bezpośrednie łączenie się ze sobą i przekazywanie wiadomości za pośrednictwem sieci peer-to-peer (P2P), tworząc prawdziwie bezserwerowy system komunikacji.
- Każde urządzenie działa jako węzeł w sieci mesh. Gdy użytkownik wysyła wiadomość, przechodzi ona od urządzenia do urządzenia przez węzły pośrednie, aż dotrze do odbiorcy.
- Im więcej urządzeń dołącza do sieci, tym lepiej działa całość. Wiadomości szybciej docierają do celu, a połączenia są bardziej niezawodne.
- Wiadomości są tymczasowo przechowywane na węzłach pośredniczących, jeśli miejsce docelowe nie znajduje się w bezpośrednim zasięgu, i przekazywane dalej, gdy stanie się osiągalne.
Użytkownicy mogą zacząć wysyłać wiadomości natychmiast po zainstalowaniu aplikacji, zachowując pełną anonimowość.
Czytaj też
Open Source
Bitchat jest projektem Open Source, co oznacza że kod źródłowy jest dostępny dla każdego. Dzięki temu użytkownicy sami zaczęli udoskonalać aplikację i zaledwie trzy dni od premiery jest już dostępna wersja na system Android.
bitchat now on android.
— jack (@jack) July 8, 2025
open source moves fast. https://t.co/c9ud9IOLku
Zalety Bitchat to również potencjalne zagrożenia:
- Wczesna faza rozwoju aplikacji jest narażona na wiele luk bezpieczeństwa. Na pełną, poprawną wersję aplikacji trzeba będzie jeszcze poczekać.
- Anonimowość ułatwia działania przestępcze, takie jak oszustwa, podszywanie się pod inne osoby czy nielegalny handel. Jednocześnie znacząco utrudnia wykrycie sprawców takich działań.
- Brak moderacji treści – aplikacja nie umożliwia kontrolowania lub filtrowania przesyłanych wiadomości, co może prowadzić do nadużyć.
- Brak weryfikacji tożsamości użytkowników – nigdy nie wiemy z kim tak naprawdę rozmawiamy.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany