Reklama

Technologie

Najsłynniejszy głos Hollywood wykorzystany w nagraniu AI. „Oszustwo”

Głos Morgana Freemana na nagraniu AI
Głos Morgana Freemana został wykorzystany na nagraniu wygenerowanym przy pomocy sztucznej inteligencji
Autor. CynSimp / Flikr via Wikimedia Commons / cc-by-sa-2.0 / https://www.flickr.com/photos/28666385@N07/2748103510

Morgan Freeman podziękował swoim fanom za zwrócenie uwagi na fałszywy film, który krążył na TikToku. Na nagraniu zdobywca Oskara rzekomo opowiadał o dniu swojej siostrzenicy. Materiał został wygenerowany przy pomocy sztucznej inteligencji.

Morgan Freeman ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Hollywood. Nic dziwnego, że aktor skomentował film krążący na TikToku.

Fałszywe nagranie

„Witamy w dniu z życia mojej siostrzenicy, opowiadanym przeze mnie, Morgana Freemana” – zaczyna się fałszywy film, który zniknął już z platformy.

Twórca opisał nagranie: „Wujek Mo był zajęty i zajęty, ale w końcu udało mi się go namówić, żeby opowiedział o mojej podróży!”. Autor wideo dodał też hashtag #AI ale, jak donosi Fox News, wiele osób i tak myślało, że wideo jest autentyczne.

Czytaj też

Reklama

Morgan Freeman dziękuje fanom

Do fałszywego nagrania aktor odniósł się w mediach społecznościowych. „Dziękuję moim niesamowitym fanom za czujność i wsparcie w ujawnianiu nieautoryzowanego użycia głosu AI, imitującego mnie. Wasze poświęcenie pomaga zachować autentyczność i integralność. Jestem wdzięczny” – czytamy we wpisie na portalu X (dawny Twitter).

Morgan Freeman dodał też hashtagi „#AI #scam #imitation” (sztuczna inteligencja, oszustwo, imitacja).

Czytaj też

Reklama

Głosy i wizerunek celebrytów a sztuczna inteligencja

Morgan Freeman nie jest pierwszą gwiazdą Hollywood, która zwraca uwagę na wykorzystanie jej głosu bez zgody w kontekście sztucznej inteligencji.

Pod koniec maja Scarlett Johansson interweniowała w sprawie interfejsu głosowego GPT-4o przygotowanego przez OpenAI i nazwanego Sky, który okazał się brzmieć bardzo podobnie do głosu aktorki. O sprawie pisaliśmy na łamach Cyberdefence24.

Niejednokrotnie nagłaśnialiśmy też sytuacje, w których wizerunki gwiazd były wykorzystywane w deepfake’ach powstałych z użyciem AI. Po Met Gali w portalu X krążyły deepfake’i Katy Perry, Rihanny, Lady Gagi czy Duy Lipy sugerujące, że były one na wydarzeniu. 

Kolejny przypadek tego typu miał miejsce w Indiach. Dwóch znanych aktorów Bollywood pojawiło się na fałszywych nagraniach, na których rzekomo krytykowali premiera kraju Narendrę Modiego. Deepfake powstał tuż przed indyjskimi wyborami parlamentarnymi, z intencją wpływania na głosowanie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama