Reklama

Polityka i prawo

Nowelizacja ustawy o KSC. Resort podał szczegóły

Wicepremier Krzysztof Gawkowski poinformował, że Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło prace nad ustawą o zmianie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
Wicepremier Krzysztof Gawkowski poinformował, że Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło prace nad ustawą o zmianie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
Autor. CyberDefence24

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) – ogłosił na poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Teraz projekt trafi do komitetów Rady Ministrów i Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W poniedziałek 7 października w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja prasowa wicepremiera i szefa resortu Krzysztofa Gawkowskiego oraz wiceministra Pawła Olszewskiego.

Wiceszef rządu poinformował, że prace nad kolejną wersją nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji zostały zakończone.

Czytaj też

Reklama

Prace nad projektem zakończone. „System musi być odważny"

Według słów wicepremiera, cyberbezpieczeństwo jest obecnie domeną, nad którą powinno się roztoczyć specjalną opiekę.

„Prace nad ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przez ostatni rok były przez nasz resort w szczególnej opiece. W konsultacjach społecznych przy tej ustawie wzięło udział tysiące osób, a my również byliśmy zawsze otwarci, żeby móc rozmawiać, ale też realizować to, co jest dla nas najważniejsze” – powiedział Gawkowski.

Minister cyfryzacji wyjaśnił również, że Krajowy System Cyberbezpieczeństwa „musi być odważny”, bo musi przeciwdziałać zagrożeniu ze strony Federacji Rosyjskiej.

Rosja z Białorusią zawarły jasny sojusz. Chcą nas atakować i atakują nas dniami i nocami. Realizują to w różnych konceptach” – wskazał wicepremier. 

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa jest właśnie tak skonstruowany, aby współpraca pomiędzy służbami, odpowiedzialnością Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Cyfryzacji, CSIRT-ów poziomu krajowego dawała poczucie, że każdy obywatel będzie się w Polsce czuł dobrze, instytucje państwa będą wiedziały, że są dobrze chronione, a jednocześnie, że będziemy mieli najbardziej odporną cybertarczę Rzeczypospolitej, bo o taką właśnie inicjatywę nam chodzi
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Czytaj też

Reklama

Wielkie pieniądze na cyberbezpieczeństwo

Wiceminister Paweł Olszewski zapowiedział z kolei, że na wsparcie wielu podmiotów będą przeznaczone miliardy złotych.

„Półtora miliarda, które już jest wydatkowane, czyli Cyberbezpieczny Samorząd; ponad 700 milionów będą to granty dla prawie pół tysiąca podmiotów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania cyberbezpieczeństwa, zarówno samorządów, jak i firm ze strony przemysłu” – przekazał wiceszef resortu cyfryzacji.

Jak wynika z wypowiedzi Olszewskiego, 70 mln zł ma zostać przeznaczonych na dofinansowanie dla sektorowych CSIRT, 40 mln zł zostanie wydane na podłączenie podmiotów do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Zapewnione są również mechanizmy we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Zbudowaliśmy rozwiązania, które są absolutnie transparentne, absolutnie przejrzyste. Wsłuchaliśmy się w każdy głos. Dzisiaj wchodzimy na ścieżkę rządową i dyskusji nie zamykamy. Nadal będziemy słuchali, nadal będziemy wsłuchiwali się uwagi, w tym krytyczne uwagi. Nie jesteśmy bezrefleksyjni. Naszym podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, bowiem bezpieczeństwo ma pierwszeństwo
Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama