Technologie
Musk z własnym chatbotem. Realna konkurencja dla ChataGPT?
Nowa firma Elona Muska xAI pochwaliła się pierwszym rozwiązaniem. Grok to chatbot, która ma skutecznie rywalizować z narzędziami od OpenAI czy Anthropic.
Według zapewnień twórców, nowy chatbot ma wyróżniać się na tle konkurencji kilkoma cechami. Jak czytamy na stronie x.ai, jego zaletą ma być gromadzenie na bieżąco informacji z platformy „X” (dawniej Twitter – red.). Co jeszcze ma sprawić, że nowe narzędzie Elona Muska będzie „lepsze” od rywali?
Zdaniem twórców, za atut xAI ma też uchodzić umiejętność odpowiadania na… „pikantne pytania”. Unikanie odpowiedzi na nie ze strony innych dużych chatbotów jest – zdaniem X – ich wadą. Chatbot Muska ma być jej pozbawiony.
Ponadto xAI ma również posiadać poczucie humoru, o czym z kolei informował portal CNBC podając przykład przepisu na przygotowanie…kokainy. Ocenę poziomu tego dowcipu pozostawiamy czytelnikom.
Czytaj też
„Pomóc ludzkości"
Dlaczego firma Elona Muska zdecydowała się na stworzenie chatbota xAI? Na stronie startupu możemy przeczytać m.in. o tym, że jej celem jest „(…) stworzenie narzędzia, które będzie pomagać ludzkości w poszukiwaniu wiedzy”.
Ma być również przydatne w dokonywaniu researchu i w zapewnianiu „szybkiego dostępu do istotnych informacji”. Co warte podkreślenia, według zapewnień twórców, ma być przydatne dla ludzi o „(…) różnych poglądach politycznych”.
Czytaj też
Trwają testy
Treningi Groka trwają od dwóch miesięcy, sam chatbot jest wersją beta, a zespół go tworzący jest otwarty na nowych twórców. Co ciekawe, na stronie xAI podane są także dane pokazujące skuteczność chatbota na tle innych modeli. Wynika z nich, że produkt od X – mimo, że nowy – radzi sobie co najmniej dobrze. Na poniższym zdjęciu przedstawione są wyniki Groka na tle konkurencji. Ocenie poddawany był m.in. poziom zdolności matematycznych.
Przy tej informacji twórcy dodają też, że „podobnie, jak w przypadku innych LLM-ów model może generować fałszywe informacje”.
Czytaj też
Częsta zmiana zdania
O pomyśle na stworzenie nowego chatbota wiemy już od kilku miesięcy. Plany Muska dotyczące startupu były opisywane przez nasz portal już w lipcu tego roku w tym materiale.
Jest to o tyle interesujące, że jeszcze w marcu Musk był gorącym zwolennikiem wstrzymania prac nad AI, argumentując to szeregiem problemów, które może przynieść jej zbyt szybki rozwój. Jak pokazały ostatnie miesiące, zdanie to uległo diametralnej zmianie.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*