Technologie
Elon Musk wykorzysta dane z Twittera do trenowania sztucznej inteligencji
Ostatnie zmiany w polityce prywatności Twittera (przemianowanego na X) nie pozwalają obrońcom jej ochrony na optymizm. Elon Musk planuje wykorzystać dane użytkowników platformy do trenowania sztucznej inteligencji.
Platforma X, która jeszcze do niedawna nazywała się Twitter , będzie wykorzystywała publicznie dostępne dane użytkowników do trenowania sztucznej inteligencji. Wynika to ze zmian w polityce prywatności serwisu, które wprowadził właściciel firmy - Elon Musk.
Publiczne dane to przede wszystkim posty redagowane przez osoby korzystające z X. Zapisy w polityce prywatności nakazują jednak ostrożność. W sekcji 2.1 czytamy: "możemy wykorzystywać informacje, które gromadzimy oraz publicznie dostępne informacje do wspomagania szkolenia naszego uczenia maszynowego lub modeli sztucznej inteligencji dla celów określonych w regulaminie".
Elon Musk odniósł się do zmian - jak napisał na swoim profilu, X nie będzie do trenowania AI wykorzystywać ani treści prywatnych wiadomości użytkowników, ani "czegokolwiek prywatnego".
Kto płaci za szkolenie algorytmów?
Korzystanie z X (Twittera) jest w teorii darmowe. W praktyce, do tej pory płaciliśmy za nie swoimi danymi osobowymi, które były wykorzystywane do celów marketingu opartego o profilowanie.
Obecnie zapłatą za użytkowanie platformy Muska będzie praca na rzecz szkolenia sztucznej inteligencji - bo właśnie tak należy rozumieć dostarczanie danych, które posłużą do treningu algorytmów przez użytkowników. Możliwość korzystania z serwisu bynajmniej nie jest uczciwą formą wynagrodzenia w takim wypadku - zwłaszcza, że nie przekłada się to na opcję użytkowania X bez reklam.
Mamy więc do czynienia z układem, w którym nie dość, że dostarczamy danych do szkolenia AI, to jeszcze jesteśmy profilowani na potrzeby reklamy cyfrowej, która również żeruje na informacjach na nasz temat. Dane te mogą być także odsprzedawane przez X firmom brokerskim, które prowadzą dalszy obrót informacjami o użytkownikach.
Serwis Tech Radar wskazuje, że obecnie nie wiadomo, czy użytkownicy wersji premium serwisu (poprzednio znanej jako Twitter Blue) będą traktowani w ten sam sposób, czy też będą mogli liczyć na odrobinę większe poszanowanie prywatności.
Na łamach naszego serwisu wcześniej pisaliśmy , że możliwość korzystania z płatnej wersji swoich usług, która będzie pozbawiona reklam, rozważa koncern Meta dla użytkowników w Unii Europejskiej.
Musk i sztuczna inteligencja
Elon Musk wykorzysta dane z X do szkolenia algorytmów rozwijanych przez jego firmę z branży sztucznej inteligencji - xAI. O jej powstaniu pisaliśmy tutaj .
Na łamach CyberDefence24.pl można także przeczytać, jak krytyczne stanowisko względem rozwoju AI wcześniej prezentował miliarder. Analizując jego dotychczasowe decyzje, można spekulować, iż miało to jedynie wymiar deklaracji o charakterze biznesowym - krytycznym wobec konkurencji, mających utorować mu drogę do samodzielnego wejścia na rynek sztucznej inteligencji.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany