Reklama

Armia i Służby

Gen. Nakasone: Rosja ma wykwalifikowane i wytrwałe cybersiły

ukraina wojna
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Cybersiły rosyjskiego wojska i służb specjalnych są „wykwalifikowane i wytrwałe” – uważa gen. Paul Nakasone, dowódca U.S. Cyber Command i szef NSA. Z tego względu nie należy deprecjonować i lekceważyć potencjału Kremla. „Moskwa wykazuje wysoką tolerancję na ryzyko i skutki uboczne swoich cyberoperacji” – ocenił amerykański wojskowy.

Reklama

Według strategii obrony narodowej USA Rosja stanowi „poważne zagrożenie dla wolnego i otwartego” ładu międzynarodowego ze względu na fakt, że Kreml lekceważy i nie stosuje się do obowiązujących norm i zasad. Najpoważniejszym ich naruszeniem jest przeprowadzenie brutalnej, niczym nie sprowokowanej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Wojna za naszą wschodnią granicą zagraża pokojowi i stabilności całej Europy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Cyberataki nękają też Polskę

Jednym z obszarów agresji jest cyberprzestrzeń. Regularnie prowadzone są cyberataki wymierzone w ukraińską infrastrukturę oraz państw sojuszniczych i partnerskich. Odczuwa to mocno Polska, w której liczba prób wrogich operacji wzrosła od momentu inwazji.

W rozmowie z naszym portalem płk Łukasz Jędrzejczak, Z-ca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz szef CSIRT MON, przekazał, że w ubiegłym roku cyberżołnierze odnotowali 5-krotny wzorst liczby prób wrogich cyberataków na wojskową infrastrukturę.

Polska jest jednym z najbardziej atakowanych krajów w tej chwili” – podkreślił przedstawiciel DKWOC.

Dlaczego jesteśmy atrakcyjnym celem dla rosyjskich hakerów? Odpowiedź w naszym raporcie specjalnym:

YouTube cover video
RAPORT SPECJALNY: płk Łukasz Jędrzejczak, Zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i szef CSIRT MON

Czytaj też

Wysoka tolerancja Moskwy

Jednak pomimo fali cyberataków ze Wschodu (rosyjskie i prorosyjskie grupy), wciąż nie doszło do poważnego incydentu, który miałby strategiczny charakter i wpływ na sytuację na wojnie. Przed inwazją wiele mówiło się o cyberpotencjale Kremla. Obecnie pojawiają się pytania dotyczące jego siły i skuteczności. Czy zatem Rosja nie jest tak mocna, jak nam się wydawało?

Przed takim myśleniem przestrzega gen. Paul Nakasone, dowódca U.S. Cyber Command i szef NSA. Podczas senackiej komisji sił zbrojnych USA (7 marzec br.) podkreślił , że cybersiły rosyjskiego wojska i służb specjalnych są „wykwalifikowane i wytrwałe”, co pokazały chociażby próby wpływania na wyniki wyborów w USA i Europie.

Moskwa wykazuje wysoką tolerancję na ryzyko i skutki uboczne swoich cyberoperacji” – ocenił przedstawiciel armii USA. Jego zdaniem taki stan rzeczy potwierdza „masowy cyberatak” na infrastrukturę Viasat, którego celem było wsparcie inwazji na Ukrainę.

Czytaj też

Pomoc Ukrainie

Amerykanie aktywnie angażują się w cyberobronę przed rosyjską cyberagresją nie tylko naszego wschodniego sąsiada, ale również całego Starego Kontynentu.

Gen. Paul Nakasone zaznaczył, że przed pełnoskalową wojną jego dowództwo nawiązało współpracę z Dowództwem Europejskim USA oraz Ukrainą. Na jej amerykańscy cyberżołnierze podjęli działania na rzecz podniesienia odporności zagrożonych sieci.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. Chinol

    Oczywiscie ze to prawda. Ale to brzmi tak jakby druga stroan nie miala jeszcze lepszych mozlowosci nadzoru internetu. Toz caly net jest w rekach USa tak naprawde.

Reklama