Reklama

Armia i Służby

Gen. Nakasone: Rosja ma wykwalifikowane i wytrwałe cybersiły

ukraina wojna
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Cybersiły rosyjskiego wojska i służb specjalnych są „wykwalifikowane i wytrwałe” – uważa gen. Paul Nakasone, dowódca U.S. Cyber Command i szef NSA. Z tego względu nie należy deprecjonować i lekceważyć potencjału Kremla. „Moskwa wykazuje wysoką tolerancję na ryzyko i skutki uboczne swoich cyberoperacji” – ocenił amerykański wojskowy.

Reklama

Według strategii obrony narodowej USA Rosja stanowi „poważne zagrożenie dla wolnego i otwartego” ładu międzynarodowego ze względu na fakt, że Kreml lekceważy i nie stosuje się do obowiązujących norm i zasad. Najpoważniejszym ich naruszeniem jest przeprowadzenie brutalnej, niczym nie sprowokowanej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Wojna za naszą wschodnią granicą zagraża pokojowi i stabilności całej Europy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Cyberataki nękają też Polskę

Jednym z obszarów agresji jest cyberprzestrzeń. Regularnie prowadzone są cyberataki wymierzone w ukraińską infrastrukturę oraz państw sojuszniczych i partnerskich. Odczuwa to mocno Polska, w której liczba prób wrogich operacji wzrosła od momentu inwazji.

W rozmowie z naszym portalem płk Łukasz Jędrzejczak, Z-ca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz szef CSIRT MON, przekazał, że w ubiegłym roku cyberżołnierze odnotowali 5-krotny wzorst liczby prób wrogich cyberataków na wojskową infrastrukturę.

Polska jest jednym z najbardziej atakowanych krajów w tej chwili” – podkreślił przedstawiciel DKWOC.

Dlaczego jesteśmy atrakcyjnym celem dla rosyjskich hakerów? Odpowiedź w naszym raporcie specjalnym:

YouTube cover video
RAPORT SPECJALNY: płk Łukasz Jędrzejczak, Zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i szef CSIRT MON

Czytaj też

Wysoka tolerancja Moskwy

Jednak pomimo fali cyberataków ze Wschodu (rosyjskie i prorosyjskie grupy), wciąż nie doszło do poważnego incydentu, który miałby strategiczny charakter i wpływ na sytuację na wojnie. Przed inwazją wiele mówiło się o cyberpotencjale Kremla. Obecnie pojawiają się pytania dotyczące jego siły i skuteczności. Czy zatem Rosja nie jest tak mocna, jak nam się wydawało?

Przed takim myśleniem przestrzega gen. Paul Nakasone, dowódca U.S. Cyber Command i szef NSA. Podczas senackiej komisji sił zbrojnych USA (7 marzec br.) podkreślił , że cybersiły rosyjskiego wojska i służb specjalnych są „wykwalifikowane i wytrwałe”, co pokazały chociażby próby wpływania na wyniki wyborów w USA i Europie.

Moskwa wykazuje wysoką tolerancję na ryzyko i skutki uboczne swoich cyberoperacji” – ocenił przedstawiciel armii USA. Jego zdaniem taki stan rzeczy potwierdza „masowy cyberatak” na infrastrukturę Viasat, którego celem było wsparcie inwazji na Ukrainę.

Czytaj też

Pomoc Ukrainie

Amerykanie aktywnie angażują się w cyberobronę przed rosyjską cyberagresją nie tylko naszego wschodniego sąsiada, ale również całego Starego Kontynentu.

Gen. Paul Nakasone zaznaczył, że przed pełnoskalową wojną jego dowództwo nawiązało współpracę z Dowództwem Europejskim USA oraz Ukrainą. Na jej amerykańscy cyberżołnierze podjęli działania na rzecz podniesienia odporności zagrożonych sieci.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Chinol

    Oczywiscie ze to prawda. Ale to brzmi tak jakby druga stroan nie miala jeszcze lepszych mozlowosci nadzoru internetu. Toz caly net jest w rekach USa tak naprawde.

Reklama