Reklama

Technologie

Kwantowa współpraca NATO. Inauguracji TQC przewodniczy Dania

Dokonuje się istotny zwrot w polityce NATO dot. cyberprzestrzeni, który zapowiadano od dłuższego czasu. W dowództwie sojuszu w belgijskim Mons powstanie centrum cyberbezpieczeństwa sojuszu.
Dokonuje się istotny zwrot w polityce NATO dot. cyberprzestrzeni, który zapowiadano od dłuższego czasu. W dowództwie sojuszu w belgijskim Mons powstanie centrum cyberbezpieczeństwa sojuszu.
Autor. Jannik/Unsplash

2 lipca w Brukseli zwołano inauguracyjne spotkanie sojuszniczej inicjatywy dla rozwoju technologii kwantowych. Spotkanie Transatlantic Quantum Community (TQC) odbyło się w formule wirtualnej pod duńskim przewodnictwem.

Inicjatywa powołania sojuszniczej społeczności oraz współpracy dla rozwoju technologii kwantowych to stosunkowo nowy projekt. O jej rozwijanie apelował we wrześniu ubiegłego roku Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Celem współpracy jest wykorzystanie zalet technologii kwantowych do wzmocnienia obrony i odstraszania potencjalnych przeciwników NATO. W oficjalnym komunikacie NATO podkreślono, że udział sojuszników w tym programie ma charakter dobrowolny.

Czytaj też

Reklama

Nie wiadomo, co z uczestnictwem Polski

Do inicjatywy przystąpiła już ponad połowa członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Włochy oraz Czechy. Nie podano pełnej listy państw aktywnie uczestniczących w tym programie. Nie mamy zatem potwierdzenia czy strona polska uczestniczy w NATO TQC.

Inicjatywa ma charakter otwarty, a prace rozpoczęto pod przewodnictwem Danii. Uczestniczyć w nich będą eksperci reprezentujący sektor publiczny (władze państwowe i siły zbrojne), uczelnie i instytucje badawcze oraz przemysł i sektor finansowy. Celem jest rozwój innowacji i ochrona przewagi technologicznej NATO.

Czytaj też

Rośnie znaczenie technologii kwantowych

W komunikacie NATO podkreślono, że rola technologii kwantowych w sferze bezpieczeństwa zyskuje na znaczeniu, a współpraca w ramach TQC pomoże rozwiązać kwestie o krytycznym znaczeniu – finansowanie i rozwój technologii, rozwój partnerstwa i pozyskiwanie talentów. Pierwsze doroczne posiedzenie plenarne Transatlantic Quantum Community odbędzie się jesienią 2024 roku.

Obserwując zaangażowanie Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w liczne inicjatywy sojusznicze i bilateralne z dużym prawdopodobieństwem założyć można, że w pracach i posiedzeniu plenarny uczestniczyli będą wysokiej rangi przedstawiciele Polski.

Przypomnijmy, że w styczniu 2024 roku sojusz ogłosił strategię rozwoju technologii kwantowych (NATO’s Quantum Technologies Strategy), a jej streszczenie i podsumowanie udostępniono opinii publicznej.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama