Technologie
Wojsko z technologią kwantową. WAT dokonała przełomu
Wojskowa Akademia Techniczna dokonała przełomu w technologii kwantowej. Jej naukowcy opracowali rozwiązanie, które stanowi kluczowy element dla projektu dystrybucji klucza kwantowego. „Opracowanie autorskiego narzędzia do zastosowań kryptologicznych na potrzeby wojska było jedną z naszych głównych motywacji” – podkreśla płk dr hab. inż. Marek Życzkowski, kierownik projektu.
Specjaliści Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) stworzyli kwantowy sprzętowy generator liczb losowych. Co to takiego?
„Rozwiązanie wykorzystujące zjawiska kwantowe do wytwarzania liczb losowych. Należy do grupy tzw. prawdziwych generatorów liczb losowych (z ang. TRNG – True Random Number Generator), gdzie o wyniku czy stanach i liczbach losowych decyduje proces fizyczny” – tłumaczy Dominika Naruszko z WAT.
Urządzenie charakteryzuje m.in. całkowita nieprzewidywalność każdego kolejnego generowanego bitu, niewrażliwość na zmiany środowiskowe oraz weryfikacja na żywo statusu pracy.
„(Generator – red.) wykorzystuje zjawiska kwantowe, a pełna losowość wyniku otrzymywana jest poprzez losowy wybór drogi przez foton w sprzęgaczu światłowodowym” – czytamy na stronie Akademii. Więcej na temat technicznych aspektów działania innowacyjnego rozwiązania pod linkiem.
Czytaj też
Technologia kwantowa. Ważny krok
Wielu pewnie zastanawia się, po co komu takie urządzenie. W przypadku WAT mówimy o fundamentalnym elemencie większej inicjatywy dotyczącej dystrybucji klucza kwantowego. Jak podkreślił płk dr hab. inż. Marek Życzkowski (kierownik projektu), opracowana przez naukowców Akademii technologia daje niezależność od rozwiązań związanych z software'ową generacją liczb losowych – mowa o... algorytmach.
Z założenia innowacyjny generator ma poprawić jakość systemów do dystrybucji klucza kwantowego. „Dotyczy to w przyszłości zestawienia kanału łączności kwantowej na bazie fotonów splątanych i pomiarze stanu Bella. Bez posiadania własnego kwantowego generatora taki pomiar jest praktycznie niemożliwy do prawidłowej realizacji” – wyjaśnia Dominika Naruszko.
Ponadto, generator WAT może być wykorzystywany w wojsku do rozwiązań kryptograficznych, a także wszystkich podmiotów, dla których bezpieczeństwo danych jest niezwykle cenne (np. banki).
Czytaj też
Na potrzeby wojska
Podkreślmy, że rozwiązanie zostało stworzone przez WAT od podstaw jako w pełni autonomiczne.
„Rozwiązanie, które opracowaliśmy, jest niezależne i w pełni autorskie. Ma m.in. własne oprogramowanie, zaprojektowaną i wykonaną od podstaw elektronikę czy zaprogramowany procesor FPGA. Ta innowacyjność i niezależność w zastosowaniach wojskowych, i nie tylko, jest niezwykle ważna – w przypadku naszego generatora założenia te są zrealizowane w stu procentach” – wskazuje płk dr hab. inż. Marek Życzkowski.
Jak dodaje kierownik projektu, stworzenie takiego urządzenia na potrzeby wojska było jedną z głównych motywacji zespołu naukowców Akademii.
Czytaj też
Polska nie może przespać tej rewolucji
O technologii kwantowej rozmawialiśmy w naszym studio z gen. bryg. (rez.) Włodzimierzem Nowakiem oraz Andrzejem Szymczakiem (ekspert VMware Polska). Padły ważne słowa: Polska nie może przespać tej rewolucji. Wysiłki WAT pokazują, że nasi naukowcy aktywnie pracują na tym polu i przynosi to wymierne efekty.
Dlaczego mówi się o przełomowej technologii w odniesieniu do rozwiązań kwantowych? Zobaczcie sami:
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Extern.
No i będzie to działało do czasu aż ktoś w końcu opracuje wzór który będzie potrafił ogarnąć mechanikę kwantową :-P. Tyle że jest to odrobinkę skomplikowane :-), Nawet Ajnsztajn nie poradził i wiele lat zajęło mu choć pogodzenie się z myślą że dokładne przewidzenie stanu i pozycji cząstek elementarnych jest nie do ogarnięcia przez współczesną matematykę. Tylko rachunek prawdopodobieństwo daje nam jakiś przybliżony wynik.