Reklama

Technologie

Uliczna podobizna kalifa Państwa Islamskiego. Fot. Flickr/thierry ehrmann/CC3.0

Jak ISIS wykorzystuje NFT do szerzenia propagandy terroru

Coraz więcej analityków bezpieczeństwa narodowego skłania się do twierdzenia, że NFT to potencjalnie niebezpieczna platforma, która może posłużyć terrorystom do prowadzenia rekrutacji oraz pozyskiwania nowych źródeł finansowania.

Reklama

Czy terroryści mogą wydawać własne NFT? Przypadek cyfrowej, unikalnej karty zawierającej przekaz wychwalający atak na pozycje talibów w Afganistanie to zdaniem amerykańskiego wywiadu pierwszy przypadek tokenu NFT stworzonego przez sympatyka islamskich ugrupowań terrorystycznych.

Reklama

Państwo Islamskie sięga po nowe technologie

Reklama

Zdaniem dziennika „Wall Street Journal" ,  pojawienie się pierwszego NFT wydanego przez zwolennika terrorystów to znak, że skrajnie radykalne grupy islamskie mogą sięgać w najbliższym czasie coraz częściej po nowe technologie, szczególnie te związane z sektorem finansowym. To pozwala nie tylko na obejście wielu wysiłków zachodnich firm technologicznych, które blokują terrorystom możliwość korzystania z ich usług do pozyskiwania funduszy online czy komunikacji – twierdzi gazeta.

Czytaj też

NFT zwolennika terrorystów widoczne jest na jednej z platform do obrotu tego typu tokenami jako IS-NEWS #01  - pisze dziennik. W opinii „WSJ" powstanie tego tokenu to eksperyment, którego celem jest przetestowanie zasięgu NFT i sprawdzenie, czy strategia pozyskiwania funduszy w ten sposób ma sens. Nowojorska gazeta powołuje się przy tym na słowa jednego z byłych oficerów amerykańskiego wywiadu.

Agencje bezpieczeństwa w USA, podobnie jak urzędnicy związani z sektorem bezpieczeństwa narodowego i analitycy na tym polu martwią się, że NFT to nowy potencjał dla terrorystów – a problem ich wykorzystania przez np. tzw. Państwo Islamskie był jedynie kwestią czasu.

Nieusuwalny ślad propagandy terrorystycznej

Choć zamieszczone w sieci NFT związane z terrorystami do tej pory najpewniej nie znalazło się w obiegu handlowym, fakt, że jest umocowane w oparciu o łańcuch bloków sprawia, że nie można go praktycznie usunąć z internetu.

Czytaj też

W przeciwieństwie do artykułów, postów w mediach społecznościowych, materiałów wideo czy innych treści, którymi do tej pory posługiwały się organizacje terrorystyczne do szerzenia swojej propagandy i rekrutowania nowych zwolenników, NFT nie może zostać w żaden sposób skasowane. Tokeny są „wieczne".

Jedynym sposobem, jak wskazuje "WSJ", jest blokowanie rozpowszechniania linku do NFT na platformach społecznościowych, na których się on pojawi.

Obawy o powrót Państwa Islamskiego

Dziennik pisze, że USA oraz inne kraje Zachodu obawiają się renesansu Państwa Islamskiego, które przegrupowuje siły zarówno online, jak i w miejscach swojej aktywności.

Paliwem do tego ma być m.in. opuszczenie w ub. roku Afganistanu przez siły amerykańskie. Afganistan przeszedł po tym w ręce Talibów, którzy dla Państwa Islamskiego są naturalnym wrogiem.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama