Reklama

Technologie

Łączność i cyberbezpieczeństwo. "Interoperacyjność powinna być priorytetem"

Samsung Knox ma zapewnić cyberbezpieczeństwo i prywatność użytkowników
Autor. Samsung Media Library

„Priorytetem jest zapewnienie interoperacyjności. Potrzebne jest też budowanie odpowiednich rozwiązań w kontekście ochrony infrastruktury krytycznej (…)” - podkreślił Tomasz Chomicki z Samsung podczas EXATEL Telco Summit.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Prezentacja współtworzona przez Samsung Polska i firmę Exatel podczas EXATEL Telco Summit w dużej mierze dotyczyła cyberbezpieczeństwa i najnowszych rozwiązań, których celem ma być zapewnienie użytkownikom większego bezpieczeństwa w sieci.

Reklama

Tomasz Chomicki, dyrektor Samsung Polska ds. rozwoju biznesu, przytoczył dane zawarte w najnowszym raporcie NASK-u dot. cyberbezpieczeństwa. Wyniki tego badania jasno wskazują, że – niestety – nie możemy czuć się bezpiecznie w sieci. "Okazuje się, że w 2022 roku zarejestrowano 332 tys. incydentów w sieci. Było ich aż o 70 procent więcej, niż w roku 2021" - zaznaczył, podkreślając jednocześnie na rosnącą świadomość Polaków dotyczącą zagrożeń w internecie.

„Cyberzagrożenia dotyczą nas coraz częściej. Rośnie świadomość społeczna dotycząca tego, że te incydenty należy zgłaszać. To jest pozytywna informacja" – ocenił przedstawiciel Samsung i przywoływał też dane innego raportu.

Reklama

„Niedawno Checkpoint poinformował o tym, że w Polsce średnio pojawia się 3,5 tysiąca cyberzagrożeń tygodniowo" – kontynuował. Dodał przy tym, że w gronie instytucji najbardziej zagrożonych cyberatakami znajdują się instytucje ochrony zdrowia.

Czytaj też

Filozofia Samsung Knox

W odpowiedzi na wyzwania stawiane coraz częściej przez internetowych przestępców, Samsung zdecydował się na stworzenie mechanizmu, mającego zapewnić większe bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Tym rozwiązaniem jest Samsung Knox.

"U początków tej technologii myśleliśmy o kryptografii opartej o sprzęt, ale również chcieliśmy, żeby ta technologia nadawała się do biznesu, do zastosowań praktycznych. Dzisiaj Knox to przede wszystkim platforma, która dotyczy naszych urządzeń i usług, które te urządzenia kontrolują" - mówił Kamil Grondys, Senior Solutions Architect w firmie Samsung Polska.

Jego zdaniem, Knox w pierwszej kolejności skupia się na ochronie danych, które firmie Samsung powierzają użytkownicy urządzeń mobilnych tej firmy. Oprócz danych ochronie podlegają też np. transakcje mobilne.

Autor. Fot. CyberDefence24

"Każde hasło, każda próba identyfikacji weryfikowana jest przez bardzo zaawansowany mechanizm cyberbezpieczeństwa. Do tego stopnia, że można te technologie porównywać do tego, co znajdziemy na kartach kredytowych czy w paszportach" - kontynuował Grondys.

"Dane szyfrowane są w sposób, który nie budzi kontrowersji. Każdy plik jest zabezpieczony osobnym kluczem. (...) Ta hydra bezpieczeństwa to dzisiaj najlepsze, co można zaprojektować" - dodał.

"Zależy nam na tym, by zbudować zaufanie. Chodzi o to, aby system potwierdził, że jego komponenty wciąż zachowują integralność, że nie zostały podmienione, a intruz nie podrzucił czegoś od siebie" - wyjaśniał przedstawciel firmy.

Czytaj też

Certyfikacja i współpraca z polskim rządem

Kolejnym czynnikiem potwierdzającym wysoką jakość produktu są przeprowadzane analizy oraz dokonywane certyfikacje. „[Dzięki nim] znajdujemy potwierdzenie, że ta architektura to najbardziej zaawansowany mechanizm dotyczący zapewnienia cyberbezpieczeństwa" – mówił Tomasz Chomicki.

Jego zdaniem, certyfikacja jest prawdziwym dowodem na to, że dany system jest rzeczywiście bezpieczny. Od kilku lat w gronie instytucji certyfikujących narzędzie Samsung znajduje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Jesteśmy dumni, że od lat współpracujemy z Exatelem i dostarczamy rozwiązania do administracji publicznej w Polsce" – dodał Tomasz Chomicki.

System TAK i łączność

W czwartkowym wystąpieniu przedstawicieli firmy Samsung nie zabrakło wątku łączności. Dotknięto tematyki systemu TAK (ang. Tactical Awareness Kit), który szczegółowo omawiano podczas ubiegłorocznej edycji Cyber24 Day oraz tegorocznego Kongresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.)

"Dzięki inteligentnej mapie służby ratunkowe mogą sprawniej komunikować się ze sobą i wymieniać informacjami. Chodzi też m.in. o informację przestrzenną, dotyczącą ukształtowania danego terenu" – wymieniał Tomasz Chomicki. "Priorytetem jest zapewnienie interoperacyjności. Potrzebne jest budowanie odpowiednich rozwiązań w kontekście ochrony infrastruktury krytycznej. Tu jest też rola Exatela" - podsumował tę część prezentacji.

Czytaj też

Ewolucja Knoxa

Knox funkcjonuje na rynku od 10 lat. "Ona cały czas ewoluuje" – podkreślił Tomasz Chomicki, wymieniając też najnowsze rozwiązania pojawiające się w ramach platformy, o których niedawno pisaliśmy na naszych łamach).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama