Reklama

Lewe wyniki na HIV i dokumenty. Ukraiński sposób na uniknięcie poboru do wojska

ukraina wojsko
Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy.
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Ukraińska cyberpolicja zatrzymała osoby, które za pieniądze umożliwiały poborowym uniknięcie mobilizacji. W proceder zamieszani byli m.in. lekarze komisji wojskowych. Lewe dokumenty trafiały do państwowego systemu.

Ukraińska cyberpolicja poinformowała o kolejnych przypadkach nielegalnej działalności, której celem było umożliwienie poborowym uniknięcie mobilizacji za stosowną opłatą

Czytaj też

Reklama

Fałszywe wyniki na HIV

Jedno z postępowań dotyczyło wojskowych i lekarzy komisyjnych z Dniepru. Za pieniądze fałszowali wyniki badań krwi na obecność wirusa HIV. Dzięki „lewej” dokumentacji, osoby zainteresowane ich usługami mogły uniknąć zaciągnięcia do ukraińskiego wojska i wyjechać za granicę.

Sprawcy wprowadzali nieprawdziwe informacje o stanie zdrowia „klientów” do systemu informatycznego przeznaczonego do monitorowania chorób mających istotne znaczenie dla społeczeństwa. Oczywiście fałszywe wyniki dołączano również do papierowej dokumentacji.

Czytaj też

Reklama

Kilkadziesiąt przeszukań

W styczniu br. funkcjonariusze lokalnych organów ścigania przeprowadzili 19 przeszukań. Podczas czynności zabezpieczono sprzęt komputerowy, dokumenty oraz inne dowody potwierdzające przestępczą działalność.  

Cztery miesiące później przeprowadzono 11 kolejnych przeszukań. W stan oskarżenia postawiono 6 osób, wobec których zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Usłyszały zarzut m.in. utrudniania działalności Sił Zbrojnych UkrainyGrozi im do 8 lat więzienia.

Czytaj też

Reklama

Lewe dokumenty i praca w zbrojeniówce

Z kolei cyberpolicja z obwodu lwowskiego wpadła na trop 33-latka, który zajmował się organizacją nielegalnych wyjazdów za granicę osób w wieku poborowym. Odpłatna usługa obejmowała m.in. wyrobienie fałszywych dokumentów, pozwalających podjęcie pracy w jednym z przedsiębiorstw zbrojeniowych. 

Mieszkaniec Lwowa szukał zainteresowanych w internecie oraz wśród znajomych. Został zatrzymany na początku roku i grozi mu do 9 lat więzienia. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama