Reklama

Technologie

Europejski Bank Inwestycyjny dofinansuje projekt z zakresu sztucznej inteligencji. Firma z Krakowa dostanie 12 mln euro

Autor. Possessed Photography/ Unsplash/ Domena publiczna

Finansowanie w wysokości 12 mln euro wesprze rozwój firmy Kontakt.io na rosnącym rynku wewnętrznej analizy przestrzennej w służbie zdrowia, przestrzeniach biurowych i innych inteligentnych budynkach. Transakcja jest objęta gwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Reklama

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał pierwszą umowę z firmą Kontakt Micro-Location sp. z o.o. (Kontakt.io) – zajmującą się oceną i unowocześnianiem przestrzeni w budynkach; opracowującą transformacyjne, cyfrowe usługi budowlane, które pomagają zabezpieczyć przestrzeń i sprzęt oraz wspierają produktywność i bezpieczeństwo. Jedna z siedzib firmy znajduje się w Krakowie.

Reklama

Rozwiązania Kontakt.io umożliwiają zarządzanie przestrzenią w inteligentniejszy, bezpieczniejszy i bardziej wydajny sposób, korzystając z internetu rzeczy i technologii AI w chmurze.

Centrum badań nad sztuczną inteligencją ma główną siedzibę w biurze Kontakt.io w Krakowie, w regionie spójności UE. Projekt ma przyczynić się zatem do zrównoważonego rozwoju lokalnego i spójności cyfrowej w regionie.

Reklama

Finansowanie projektów związanych z innowacjami, cyfryzacją i rozwojem kapitału ludzkiego jest priorytetem dla Grupy EBI, która w 2021 r. zainwestowała na ten cel 20,7 mld euro. W Polsce wsparcie to wzrosło do 1,5 mld euro (w porównaniu do 1,2 mld EUR w 2020 r.).

Wiceprezes EBI Teresa Czerwińska powiedziała: „Finansowanie projektów zwiększających poziom cyfryzacji jest jednym z głównych priorytetów EBI. Cieszymy się, że możemy wspierać ambitnego europejskiego gracza, który wdraża pionierskie rozwiązania w zakresie zarządzania przestrzenią. Kontakt.io to jedna z firm, które kształtują przyszłość. Inwestycja EBI wzmocni ich konkurencyjność i zasięg rynkowy, zapewniając szersze korzyści społeczne. Cieszę się, że możemy wzmocnić kreatywność i wizję firmy dzięki finansowaniu z EBI”.

Czytaj też

„Odcięcie się od starzejących technologii lokalizacji wewnętrznych pierwszej generacji i oparcie się na rozwiązaniach w chmurze, otwartych standardowych technologii IoT, pozwoliło Kontakt.io stać się najszybciej rozwijającą się firmą działającą w chmurze na rynku wewnętrznej analizy przestrzennej. Dzisiaj, przy wsparciu EBI, Kontakt.io zamierza zwiększyć wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia się urządzeń w celu zmniejszenia śladu węglowego i wyeliminowania powielania procesów. Nasze działania będą wzmacniać jakość usług cyfrowych, co pozytywnie wpłynie na jakość i koszty opieki klinicznej w szpitalach, zarządzanie w hybrydowych przestrzeniach pracowniczych i na wielu innych polach. Jestem dumny z tego, że Kontakt.io będzie miał trwały wkład w rozwój nowych technologii, i że nasz europejski talent inżynieryjny będzie mógł wspierać innowacyjne rozwiązania na rynkach międzynarodowych” - skomentował Pilipp von Gilsa, dyrektor generalny Kontakt.io.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej, udzielającą długoterminowych pożyczek, której właścicielami są jej państwa członkowskie. Udostępnia długoterminowe środki finansowe na rozsądne inwestycje, aby przyczynić się do osiągnięcia celów polityki UE. Bank finansuje projekty w czterech priorytetowych obszarach – infrastruktura, innowacje, klimat i środowisko, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP).

W 2021 roku Grupa EBI przeznaczyła 6,5 mld euro na finansowanie projektów w Polsce.

Początkowo założona w Krakowie, firma dziś zatrudnia ponad 100 pracowników w Stanach Zjednoczonych i Europie. Kontakt.io dostarcza rozwiązania tysiącom użytkowników końcowych, przez ponad 500 partnerów, przy użyciu ponad 3 milionów urządzeń Internetu Rzeczy jak i technologii AI w chmurze. Rozwiązania firmy Kontakt.io są pionierskie w ocenie i unowocześnianiu przestrzeni w inteligentnych budynkach w sektorze opieki zdrowotnej i budynkach korporacyjnych.

Czytaj też

/Na podst. informacji prasowej

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama